Pračka Zanussi ZWQ61235WI : Recenze

Zanussi ZWQ61235WI

Zanussi ZWQ61235WI
9.3

Kvalita praní

9.1 /10

Hlučnost

9.2 /10

Spotřeba

9.5 /10

Cena/výkon

9.4 /10

Výhody

 • Příznivá cena
 • Velmi dobré hodnoty spotřeby
 • Snadné ovládání

Nevýhody

 • Hlučný provoz
 • Pouze dvě nastavitelné nožky

Zjistit aktuální cenu

Pračky s horním plněním tvoří na našem trhu spíše minoritu. Nicméně nelze je zcela opomenout, tím spíše, že se mezi nimi nachází hned několik opravdu velmi dobrých modelů. Pravda, funkčně jsou trochu pozadu a může se stát, že programová nabídka je užší, než byste si přáli, na druhou stranu je manipulace s nimi jednodušší a mají obvykle vyšší životnost. Jestli je taková i pračka Zanussi ZWQ61235WI, která je dnes předmětem naší recenze, na to se podíváme v následujících řádcích.

Provedení

Pojďme se nejprve podívat na pračku Zanussi ZWQ61235WI zvenčí. Především, jak vyplývá z toho, co již bylo řečeno, jedná se o volně stojící pračku s horním plněním. Do jisté míry je to určující pro její další vlastnosti. Rozměrově je úspornější, než většina praček v našem testu. Na výšku měří 89 centimetrů, ale do hloubky už jen 60 centimetrů a na šířku dokonce pouze 40 centimetrů. To je tak akorát, aby se pračka vešla i do menší koupelny. Její hmotnost je však podobná, s jakou se setkáváme u běžnějších praček s předním plněním, celkem 68 kilogramů může být při stěhování nebo při manipulaci hodně cítit. Za zmínku zcela jistě stojí 2 nastavitelné nožičky, které vám pomáhají pračku vyrovnat a eliminovat tak případný vliv nerovné podlahy. Problémem však je, že zbylé dvě nožičky jsou pevné. Fixní nožky pak neumožňují přizpůsobení a ve výsledku tak pračku musíte něčím podložit, což už není ono. Za nás to chtělo nastavitelné všechny čtyři nohy.

Co se týče celkového provedení pračky, hodnotíme ho jako méně nápadité a spíše neutrální. Pračka sama o sobě je vyvedená v bílé barvě, její hrany jsou zaoblené (což může být z hlediska bezpečnosti rozhodně výhodou, zejména, máte-li doma děti). Víko je plastové, ale pevné a stabilní. V zadní části pračky se pak nachází její ovládání. To se od běžných praček výrazně liší. Je tlačítkové, chybí zde kolečko pro volbu programu. To nám přijde jako škoda, ovládání to zesložiťuje. Na druhou stranu oceňujeme, že popisky ovládání jsou k dostání i v češtině (ačkoliv jsme se na našem trhu setkali i s modely, které měly popis v angličtině). Dále se na pračce nalézá malý LCD displej, který vás informuje o průběhu pracího cyklu. Celkově ovládání hodnotíme, jako přehledné, ale možná trochu zdlouhavější.

Zanussi ZWQ61235WI

 

Pokud se podíváme dovnitř pračky Zanussi ZWQ61235WI, najdeme tam především carboranovou nádrž. Carboran sám o sobě je velmi odolným a trvanlivým plastem, který se na tuto součástku dokonale hodí a je typický pro pračky Zanussi. Buben je pak nerezový, přičemž má objem 45 litrů, což je pěkné číslo na pračku s horním plněním. Co do kapacity to znamená až 6 kilogramů prádla, které můžete prát v rámci jednoho cyklu. Kromě toho buben disponuje funkcí automatického vyvažování, což znamená vyšší bezpečnost a zároveň rovnoměrnější rozložení prádla uvnitř pračky. Automaticky se pak nastavuje do horní polohy, aby bylo vybírání prádla snazší.

Pračka Zanussi ZWQ61235WI

Spotřeba a zpracování

Při nákupu pračky by vás mělo určitě zajímat několik parametrů, které jsou natolik důležité, že je výrobce povinen vás o nich informovat prostřednictvím energetického štítku. Tím nejzásadnějším kritériem výběru je pro řadu z vás spotřeba, proto si s ní dovolíme začít. Barevné pruhy a písmenné označení na štítku určuje příslušnost k energetické třídě. Můžeme vám s klidným svědomím říct, že pračka Zanussi ZWQ61235WI patří do třídy A+++, tedy do té nejvyšší. Co to pro vás v praxi znamená? Především maximální možné úspory. Průměrná roční spotřeba elektrické energie dosahuje 150 kWh, průměrná roční spotřeba vody potom 9490 litrů. Tyto údaje ale z vlastní zkušenosti doporučujeme brát s rezervou, spíše se orientujte podle spotřeby na jeden cyklus. Ta je v případě elektřiny 0,8 kWh, v případě vody 47 litrů.

Hlučnost pračky je poněkud vyšší, než na co jsme z našeho testování zvyklí. Pravda je ale taková, že s hlučností mají pračky značky Zanussi problém poměrně často. Tento model kupříkladu dosahuje při praní hlučnosti 57 decibelů, což je poměrně hodně. Při odstřeďování je to pak 76 decibelů, což taky není zrovna málo. Je zde určité riziko, že umístíte-li pračku blízko obytných místností, bude vás rušit. Při odstřeďování pak pračka dokáže vygenerovat až 1200 otáček za minutu při účinnosti odstřeďování třídy B, což znamená 45 až 54 procent zbytkové vlhkosti v prádle. Účinnost praní je třídy A. Poslední, co vyčtete z energetického štítku pračky, je kapacita bubnu. Ta činí u tohoto modelu celkem 6 kilogramů, což je na pračku s horním plněním obstojné číslo.

Zanussi ZWQ61235WI energetický štítek

Funkční vybavení pračky je sice chudší, ale to se v případě tohoto typu praček dá pochopit. Technologicky bývají méně vyspělé. Základní funkcí moderních praček bývá možnost odložení startu. Pokud chcete prát třeba v noci nebo přes den, kdy jste v práci, ale zároveň si nepřejete, aby prádlo stálo v bubnu dlouho mokré, je tato funkce ideálním řešením. Nastavíte si, za jak dlouho má program začít, a on se automaticky zapne tak, jak zadáte. Start cyklu lze odložit o 3 až 20 hodin. Stejně tak pračce nechybí dětská pojistka, aby si vaše děti během praní nemohly ublížit. Kromě jiného pak pračka disponuje funkcí FinishIn, díky níž se snáze plánuje.

Z pokročilejších technologií nechybí předvolený 30 minutový program. Pokud nic nenastavíte a jen spustíte cyklus, začne právě tento program. Pro silně znečištěné prádlo se nehodí, ale pro menší dávky pouze jemně umazaného oblečení je ideální. Technologie Fuzzy Logic zase reaguje na množství prádla v bubnu a zajišťuje jak optimalitu pracího cyklu, tak i vyvažování prádla v bubnu a jeho rovnoměrné rozložení (čímž se zároveň redukuje pomačkání). Technologie PowerJet zase udržuje díky vysokotlakým tryskám vždy čistý dávkovač pracího prostředku. V neposlední řadě pak pračka disponuje ochranou proti vytopení, což je v dnešní době poměrně důležité a zdaleka ne samozřejmé.

Zanussi ZWQ61235WI vnitřek

Programy

Co do počtu programů se pračka Zanussi ZWQ61235WI řadí k těm méně vybaveným. Pouze osm programů v základní výbavě se nám zdá být celkem málo, navíc v nabídce naleznete především jednodušší programy, jako je bavlna, syntetika nebo jemné prádlo. Líbí se nám přítomnost programu pro praní vlny a přítomnost programu osvěžení (krátký cyklus pro pouze lehce zašpiněné prádlo). Zajímavý je i program Mini 30 (30 minutový prací cyklus pro lehce zašpiněné prádlo). Spousta programů, které v domácnosti naleznou uplatnění (například sportovní prádlo, džíny nebo lůžkoviny) ale chybí, což je škoda.

Zanussi ZWQ61235WI v místnosti

Programy:

 • Bavlna
 • Bavlna úsporný
 • Syntetika
 • Mini 30 Min
 • Jemné
 • Vlna
 • Osvěžení
 • Mix 20°C

Verdikt

Jak pračku Zanussi ZWQ61235WI zhodnotit závěrem? Především bychom řekli, že je typickým příslušníkem své třídy. Design není příliš zajímavý, to jsme od značky Zanussi ani neočekávali. Po stránce spotřeby si tato pračka vede velmi dobře, ovšem s hlučností je to horší. Líbí se nám kapacita, počet otáček i funkční vybavení (ačkoliv je trochu chudší). Největším zklamáním je pro nás poměrně chudá programová výbava, ale méně nároční zákazníci s ní zcela jistě bohatě vystačí.

Zjistit aktuální cenu

Parametry:

 • Hlučnost při odstřeďování: 76 dB
 • Hlučnost při praní: 57 dB
 • Rozměry – výška: 89 cm
 • Rozměry – šířka: 40 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 68 kg
 • Maximální náplň: 6 kg
 • Objem bubnu: 45 l
 • Typ dveří: plast

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *