Pračka Zanussi ZWQ 61215 WA : Recenze

Zanussi ZWQ 61215 WA

Zanussi ZWQ 61215 WA
8.9

Kvalita praní

9.0 /10

Hlučnost

8.5 /10

Spotřeba

9.0 /10

Cena/výkon

9.0 /10

Výhody

 • Dobrá cena
 • Možnost zkrácení programů na polovinu
 • Jednoduchá obsluha

Nevýhody

 • Krátký napájecí kabel
 • Hlučnost
 • Nezajímavý design
 • Absence některých speciálních programů

Zjistit aktuální cenu

Životní úroveň vzrostla zejména v posledních letech natolik, že si náš život bez elektrospotřebičů vůbec nedokážeme představit. A nelze se ničemu divit, pokrok se zastavit nedá. Jedním ze spotřebičů, které nám v domácnosti pomáhají nejvíce, jsou právě pračky. Drhnout prádlo mýdlem v potoce je už zkrátka minulost. Současný trh je však podobnými výrobky doslova přesycený a výběr dnes není jednoduchý. Aby vám spotřebič ulehčil život a ušetřil čas, ale zároveň nevysál všechny vaše úspory, je potřeba sledovat všechny rozhodující parametry. Především spotřebu, otáčky, nebo efektivitu.

V tomto testu bychom se s vámi chtěli podívat poněkud blíže na pračku Zanussi ZWQ 61215 WA, která vás dozajista překvapí nejen docela nízkou cenou, ale i svými funkcemi.

2zanussi-zwq-61215-wa

Provedení

Pračka Zanussi ZWQ 61215 WA, jak jste si již sami mohli povšimnout na ilustračních obrázcích, patří do rodiny praček s horním plněním. Znamená to, že je na jednu stranu pohodlnější, protože se při jejím vybírání nemusíte ohýbat, a je také prostorově méně náročná, na druhou stranu nemůžete čekat žádný velký luxus pokud jde o použité materiály, design nebo programové vybavení. Po vzhledové stránce nemá tento spotřebič čím zaujmout. Je jednoduchý, rovného tvaru, s horním otvíráním a informačním displejem. Na tom můžete všechno snadno nastavit, navíc pračka disponuje systémem, který vás po ukončení cyklu zvukově upozorní.

Srdcem celé pračky je však její vnitřní struktura, zejména buben. Tento model má buben s kapacitou 6 kilogramů, který je vhodný pro běžnou čtyřčlennou rodinu. Je automaticky nastavený tak, aby se po skončení programu nasměroval do základní horní pozice pro otevření. Přináší vám tak určitý komfort při vybírání, je to jednodušší než buben přetáčet nebo z něj prádlo nepříjemně dolovat. Samotný plnící otvor je vyrobený z nerezu, což je dobrý a odolný materiál. Na druhou stranu, v čem vidíme určité mínus, je absence funkce Soft Opening. Dvířka se tak otvírají o něco hůře a vyžadují větší sílu (a také opatrnost).

3zanussi-zwq-61215-wa

Zajímavostí pračky Zanussi ZWQ 61215 WA s horním plněním je systém AirFlow, který umožňuje průchod vzduchu v pračce. Po ukončení pracího cyklu a vyndání vlhkého prádla tedy můžete pračku bez obav zavřít, protože se vysuší sama. Zbytková voda vám buben neponičí, ani vám v pračce nezplesniví. Tato funkce totiž zajistí dostatečné větrání, zabrání tvorbě nepříjemných pachů a celou pračku osvěží. Dalším krokem k větší čistotě je hygienicky vyrobená násypka na prací prostředky. Díky vysokotlakým tryskám, jejichž úlohou je eliminovat přilepené zbytky prášku na stěnách, je o čistotu postaráno. V konečném důsledku tedy obě technologie zabraňují tvorbě plísní.

1zanussi-zwq-61215-wa

Jednou z nejchoulostivějších části pračky je její nádrž. Proto musí být vyrobena z kvalitního materiálu. Právě nádrž pračky Zanussi ZWQ 61215 WA toto splňuje velmi dobře, což na ní velmi oceňujeme. Je vyrobena z kvalitního materiálu – Carboranu, který má řadu výhod. Nerezaví, je kompletně recyklovatelný, tlumí hlučnost i vibrace a nebude vás tedy rušit ani při nejvyšších otáčkách. Velké plus má u nás tato pračka i za ochranu proti přetečení, která v případě poruchy zabraňuje vylití vody ze spotřebiče. Kvůli dětem, které zkoumají všechno, co v domácnosti najdou, se vám bude určitě hodit i dětská pojistka.

Co se týče příslušenství pračky, přináleží k ní samozřejmě napájecí elektrický kabel. Za běžných okolností by byl dostatečně dlouhý, má až 160 centimetrů, ale protože ústí zespodu, ne shora pračky, někdy jeho rozměr nemusí postačovat a může být příliš krátký.

4zanussi-zwq-61215-wa

Pro komfort zákazníka disponuje tato pračka také dvěma nastavitelnými a dvěma fixními nožičkami. Proč? Protože se může stát, že podlaha ve vaší domácnosti není úplně rovná, a takto můžete zajistit stabilitu pračky a trochu nerovnost vyrovnat. Je jen trochu škoda, že nejsou nastavitelné všechny, nebo alespoň tři, bylo by to výrazně jednodušší a pohodlnější, nicméně nemůžeme chtít všechno. Co nám navíc u pračky trochu chybí, jsou kolečka na posouvání. Vzhledem ke hmotnosti pračky (57,6 kg) s ní sami nepohnete, pokud pod ní budete třeba chtít umýt podlahu, a budete tak potřebovat pomoc.

Spotřeba a zpracování

Tento model pračky s horním plněním se řadí do energetické kategorie A++. Nepatří tedy, pokud jde o šetrnost, do absolutní špičky, ale rozhodně spadá do lepšího průměru. Maximální otáčky při odstřeďování se u pračky Zanussi ZWQ 61215 WA pohybují kolem 1200 za minutu, díky čemuž ji můžeme zařadit do třídy B účinnosti ždímání. To v praxi znamená, že po skončení programu bude vaše prádlo obsahovat 54 až 45 % vlhkosti. To jsou oproti konkurenci velmi dobrá čísla. Navíc, pokud budete chtít prát citlivější a jemnější prádlo, můžete si intenzitu odstřeďování sami zvolit. Buď ždímání vypnout úplně, nebo ho ukončit při 800, 1000 nebo maximálních 1200 otáčkách, čímž můžete své prádlo šetřit a celý cyklus mu přizpůsobit. Pokud jde o účinnost praní, patří Zanussi ZWQ 61215 WA do třídy A, což je skutečně dobrý výsledek.

8zanussi-zwq-61215-wa

Co se týče spotřeby vody, ročně vás přijde přibližně na 9800 litrů. Je to o něco víc, než s čím se setkáme třeba u praček Whirlpool. Jen pro představu, tam se spotřeba vody pohybuje kolem osmi a půl tisíce litrů ročně. Ostatně, pračky Whirlpool se od tohoto modelu liší také energetickou třídou. Zanussi ZWQ 61215 WA patří ke třídě A++ a spotřeba vody jde ruku v ruce se spotřebou elektřiny.

Oč je ale větší spotřeba, tím lepší technologie v pračce najdete. Tento spotřebič vám třeba nabízí inovaci velmi podobnou známějšímu šestému smyslu. Jde o technologii Fuzzy Logic, která šetří životní prostředí i vaši peněženku díky snížené spotřebě energií. Pokud zadáte včas a správně praný materiál, bude automaticky přizpůsoben čas, spotřeba elektrické energie i vody a dosáhne se tak dokonalého výsledku praní. Navíc takto lze kontrolovat i rovnoměrné rozložení prádla v bubnu. Samozřejmostí je dnes u praček i funkce odloženého startu. Na první pohled by se mohla zdát zbytečná, přesto ji ale zcela jistě dříve či později oceníte. Můžete si díky ní snadno nastavit ideální čas pro praní prádla, ať už před vaším návratem z práce, nebo uprostřed noci kdy už dávno spíte. V obou případech ji nemůžete zapnout manuálně sami, ale bude se vám hodit když k ní přijdete a prádlo bude vyprané. Díky této funkci toho docílíte, posunout start můžete o tři až dvacet hodin.

Velmi citlivým parametrem praček, který rozhoduje o úspěchu a neúspěchu u zákazníků, je hlučnost. Zvuk generovaný tímto spotřebičem dosahuje intenzity 58 decibelů během praní. To bychom považovali v oblasti praček za běžný průměr. Při odstřeďování je to o něco málo horší, pračka dosahuje intenzity 78 dB a to už není zrovna nejlepší vizitka. Přestože někteří uživatelé jsou s takovými hodnotami spokojení, nemůžeme než vám doporučit, abyste tuto pračku umístili do uzavřeného prostoru, koupelny nebo technické místnosti, jinak by vás hluk mohl velmi záhy začít rušit.

11zanussi-zwq-61215-wa

Programy

Pračka Zanussi ZWQ 61215 WA má v sobě zabudovaných osm programů, které si můžete zvolit podle materiálu prádla. Není jich moc, některé pračky mají i více než dvojnásobek tohoto počtu, ale stačí to, aby se pokryly základní potřeby běžných domácností. Patří sem programy pro praní bavlny, jemného prádla, syntetiky ale i smíšeného prádla. Časově však za konkurencí zaostává, některé programy trvají docela dlouho. Například bavlnu budete za teploty 40°C prát celkem 190 minut. Při vyšší teplotě bude čas ještě trochu delší. Na druhou stranu, abyste nemuseli čekat tak dlouho, můžete vyprat díky funkci Quck Wash prádlo za polovinu času, jen ne tolik pečlivě.

6zanussi-zwq-61215-wa

Programy

 • Bavlna
 • Bavlna ekonomický
 • Syntetika
 • Jemné prádlo
 • Vlna plus
 • Refresh 20
 • Mix 20
 • Mini 30

Finální verdikt

Pračku Zanussi ZWQ 61215 WA řadíme do vyšší střední třídy. Na to, že se jedná o model s vrchním plněním, které většinou za pračkami s předním plněním zaostávají, se vyznačuje velmi dobrými parametry. Její silnou stránkou je zejména technologie Fuzzy Logic, která provoz pračky do jisté míry automatizuje a může vám výrazně ulehčit práci. Spotřebou sice nepatří mezi absolutní špičku, ale i tak se ve třídě A++ neztratí a je pro vás tedy dostatečně šetrná, abyste koupě časem nemuseli litovat.

6zanussi-zwq-61215-wa

Pokud jde o cokoliv navíc, je potřeba si uvědomit, že nejde o pračku nejvyšší třídy. Její design, použité materiály, ale i programové a technologické vybavení tomu odpovídá. Nemůžeme u ní tedy hledat schopnost sprchování prádla ani parního praní. Nicméně za cenu, za kterou je možno tento produkt společnosti Zanussi sehnat, si domů přivezete i tak více než dost kvalitních funkcí. Je vhodná pro všechny typy domácností, ale před její koupí je potřeba si uvědomit, že je spíše praktická než vychytaná a vyladěná. Její jednoduché ovládání ocení zejména senioři a starší lidé, nebo naopak ti, kdo s pračkami teprve začínají. Náročnější uživatel by ale mohl být trochu zklamán, nicméně znovu opakujeme, tato pračka je především praktická, jednoduchá a určená pro každodenní praní.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 58 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 78 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 40 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 57,6 kg
 • Maximální náplň: 6 kg
 • Objem bubnu: 49 l
 • Typ dveří: plast

6 komentářů: „Pračka Zanussi ZWQ 61215 WA : Recenze

 • 2.7.2017 (20:29)
  Permalink

  Dobry den . mam pračku typ zanusi ZWY 61005WA, mohli by jste mi poradit moje pračka při ždímaní vydáva nezvyklý chrastivý zvuk a nemam ponětí čím to je. jestli není zanešene čerpadlo nebo opravdu nevím , jak se toho zbavit. mam strach at se mi nezadře pračka a oprava by se nevyplatila. mužete mi poradit prosím jestli mam používat nějaky prostředek . děkuji benedikova

  Reagovat
  • 2.7.2017 (22:21)
   Permalink

   Dobrý den, osobně jsem se s tímto problémem nesetkal, ale co jsem pozjišťoval, viděl bych to buď na zanesené čerpadlo, nebo ložisko. Co je jasné, že půjde o mechanický problém. Doporučil bych vám spojit se s opravářem, pravděpodobně by to nemusel být žádný velký problém a drahá oprava, ale pokud by to bylo opravdu ložisko, nevím jestli si s tím dokážete doma poradit. Zkuste opravdu najít člověka, který pračkám rozumí, umí ji rozložit a podívat se dovnitř 😉

   Reagovat
 • 16.11.2017 (11:09)
  Permalink

  Dobrzý den, i přes pečlivé nastavení nožček a vyvážení pračky tato při odstřeďování „skáče” a “pochoduje” tak, jako doposud žádná pračka – kde může být chyba? Vypadá to na nevyvážený buben. Děkuji.

  Reagovat
  • 18.11.2017 (21:54)
   Permalink

   Dobrý den,
   dovolte nám dopředu otázku – jak pračku plníte? Tohle se často stává, když je pračka přeplněná… Případně bychom doporučili zavolat o radu na servis, protože je možné, že bude problém uvnitř.

   Reagovat
  • 15.11.2018 (15:29)
   Permalink

   Dobrý den,
   mrzí nás to, ale obáváme se, že nemůžeme. Je to už nějaká doba, co jsme pračku recenzovali a opravdu není v našich silách pamatovat si každou hlášku každé pračky. Nemáme teď po ruce návod, ale neměl by být seznam hlášek v něm?

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *