Pračka Whirlpool AWE 50510 : Recenze

Whirlpool AWE 50510

Whirlpool AWE 50510
8.3

Kvalita praní

8.0 /10

Hlučnost

8.5 /10

Spotřeba

8.5 /10

Cena/výkon

8.0 /10

Výhody

 • Poměr ceny a spotřeby
 • Krátký 15-minutový program

Nevýhody

 • Chybí odpočítávání času
 • Krátký elektrický kabel a hadice
 • Nezajímavý design
 • Buben se nepřetočí do původní polohy

Zjistit aktuální cenu

Dovedete si vůbec v dnešní divoké době představit svůj život bez pračky? Představit si, že byste jednou za týden potřebovali celý den času, kdy byste ručně vyprali všechno prádlo, které by se nashromáždilo? Tu námahu a taky čas, který by vás to stálo? Naštěstí už to není potřeba, protože téměř každá domácnost má pro tyto své potřeby pračku. Taková elektronická pomoc je totiž pro většinu domovů doslova záchranou před tím, co jsme na začátku popisovali. Ale pozor, abyste mohli být s pračkou spokojení, je potřeba ji dobře vybrat, jinak nebude svůj účel plnit tak, jak byste si přáli. Pro začátek, než začnete vybírat, byste si měli projít pár recenzí, abyste měli zhruba představu, na co se zaměřit. S tím vám rádi pomůžeme. Dnes jsme si pro vás připravili recenzi pračky střední třídy Whirlpool AWE 50510, ve které si vše důležité ukážeme.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Provedení

Pračka Whirlpool AWE 50510 patří mezi pračky s horním plněním, což do jisté míry určuje její zásadní vlastnosti. Tyto spotřebiče celkově nemají příliš společného s elegancí ani uchvacujícím designem, jejich hlavní úlohou je praktičnost. Proto je ideální umístit je někam, kde nebijí do očí. Nejlépe třeba do koupelny nebo technické místnosti. Tam se také daleko více uplatní její zvláště malé rozměry. Navíc nepotřebujete žádné extra místo k tomu, abyste otevřeli dvířka. Ta se otvírají nahoru, takže kolem pračky můžete umístit cokoliv. Vzhled ale není to hlavní, přistupme tedy k vnitřní výbavě pračky. Jejím srdcem je nerezový buben. U toho jsme však místo výhod našli jednu výraznou nevýhodu, po skončení pracího programu se nenastaví nahoru tak, aby se dalo bez problému vyndat prádlo, musíte ho manuálně přetáčet. Určitý nedostatek představuje také kratší elektrický kabel a hadice. K těm se ale dá dokoupit prodloužení, nicméně už vás to bude něco stát.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

V pračce taktéž najdete univerzální motor, na který společnost Whirlpool poskytuje pětiletou záruku. To ale není nic mimořádného. Ani ovládání nás tolik nezaujme. Jistým pozitivem je, že s touto pračkou máte přehled nad každou situací. Prostřednictvím kontrolek na LED displeji jste totiž informovaní o chodu vašeho spotřebiče. Patří sem třeba signalizace otevřených dveří, kterou vám pračka dává vědět, kdy je možné prádlo vytáhnout. Další signály vás upozorní třeba v případě, kdy je nutné zavolat servis či uzavřít přívod vody. I tady však najdeme výraznou nevýhodu, displeji chybí odpočítávání zbývající doby praní. Navíc tlačítka působí dosti chatrně, takže s nimi musíte zacházet opatrně. A dobré to není ani s návodem a ovládáním, obojí je totiž poměrně složité a nepřehledné.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Spotřeba a zpracování

I přes malé rozměry se pračka vyznačuje dobrým výkonem a kapacitou. Do nerezového bubnu s kapacitou 42 litrů se vejde až 5 kilogramů prádla. To se hodí spíše pro menší rodiny, větší domácnosti by to rozhodně nestačilo. Co do spotřeby patří pračka Whrilpool AWE 50510 do energetické třídy A++. To je spíše průměr, nic špičkového. O to lépe vypadá roční spotřeba vody, která dosahuje pouhých 7400 litrů vody. Do běžného průměru se vracíme u ždímání, jehož maximální intenzita končí na 1000 otáčkách za minutu. Z hlediska účinnosti odstřeďování bychom ji tedy zařadili až do třídy C, což znamená, že vyprané a vyždímané prádlo bude obsahovat 62 % zbytkovou vlhkost.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Průměrná je pračka i svou hlučností. Během praní generuje zvuk o výšce 59 decibelů. S odstřeďováním je to už o něco horší, tady dosahuje intenzita zvuku 76 decibelů. Pračka má v sobě sice systém vyrovnávání nestability, který prostřednictvím elektronického senzoru zaručí, že spotřebič nebude vibrovat, což ho udrží na místě a zároveň ho to trochu utlumí. I přes takové drobné snížení hlučnosti se hodnoty do nadprůměru nedostaly. Proto bychom vám doporučili pračku umístit dále od obývaných pokojů domácnosti a nejlépe do uzavřeného prostoru.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Skvělou vychytávkou této pračky je množstevní automatika Fuzzy Logic, která zabezpečuje hospodárný chod i při praní malého množství prádla. Pomocí senzorů monitoruje průběh pracího cyklu spotřebiče. Podle váhy a druhu vloženého prádla si pračka sama nastaví průběh pracího cyklu. Snímače pak přizpůsobí množství vody, pracího prostředku, délku praní, máchání i odstřeďování. Touto cestou můžete velmi výrazně ušetřit. Pračka také disponuje řízenou optimalizací spotřeby vody. To znamená, že podle savosti prádla vpustí do pračky jen určité množství vody. To jsou šikovné způsoby, jak pračka snižuje svou spotřebu.

Výše zmíněné způsoby však nejsou jedinou možností, jak s pračkou ušetřit. Pračka Whirlpool AWE 50510 má ve své výbavě také třeba Eco kuličku, nebo také jinak řečeno Eco klapku, která při napouštění vody a během praní uzavírá obvod v nádrži k čerpadlu, takže prací prostředek se dokonale zužitkuje a nevyplaví se do kanalizace. V bubnu jsou navíc také snímače na kontrolu tvorby pěny, které zabraňují snížení účinnosti praní při nadměrném pěnění pracího prostředku.

Klasickou funkcí téměř všech praček je dnes také technologie odloženého startu. Na první pohled by se tato funkce mohla zdát neužitečná, ovšem opak je pravdou. Může se vám totiž stát, že pokud zapnete pračku, na konci cyklu nebudete mít čas prádlo vyndat a to vám v uzavřeném bubnu zatuchne. Pokud ale víte, že po zapnutí pračky odejdete do práce a vrátíte se až večer, můžete nastavit start na pozdější hodinu a vyměřit dobu praní tak, abyste se vrátili domů právě ve chvíli, kdy vám spotřebič ohlásí konec. Stejně tak se můžete zachovat večer, nastavit start na noc a využít tak sníženého tarifu elektrické energie.

Programy

Pračka Whirlpool AWE 50510 vám ulehčí život díky 18 pracím programům, které si nastavujete pomocí elektronického ovládání. Manuálně můžete nastavit také počet otáček, což se hodí třeba tehdy, když perete velmi jemné prádlo. V čem ale vidíme nevýhodu, to je možnost zkrátit pouze pět programů na polovinu, všechny ostatní mají pevně stanovenou dobu praní. Stejně tak ne každému bude vyhovovat fakt, že ke každému programu má pračka pevně nastavenou teplotu, se kterou prostě nehnete.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Kromě běžných programů, jako je třeba Vlna nebo Bavlna, najdete u pračky třeba speciální zkrácené programy. Například program Denní 60-minutové praní vypere intenzivně při 40°C mírně znečištěné prádlo. Podobně funguje také 15-minutový program, při kterém můžete rychle a šetrně vyprat jemně zašpiněné nebo zpocené prádlo. Naprostým opakem je zde speciální Antibakteriální program, který naopak nabízí velmi intenzivní praní za vysoké teploty. Cílem je jak odstranit velmi odolné skvrny, tak i odstranit bakterie, alergeny a jakékoliv další choroboplodné zárodky. Podobně šikovný je také program Intenzivní máchání. Ten spolehlivě odstraní z vláken zbytky pracího prášku i aviváže, což pomáhá péči o citlivou pokožku.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Výhodou pračky Whirlpool AWE 50510 je možnost ukončit prací cyklus dříve, než dojede do konce. Zvolíte tedy program Vyčerpávání, kdy pračka všechnu vodu vypustí a vy budete moci bezpečně otevřít dvířka a manipulovat s prádlem. Dalším zajímavým programem je třeba Odložené odstřeďování. Jestli chcete zapnout pračku a ždímat, ale bojíte se, že byste ostatní obyvatele domácnosti probudili, můžete nechat nádrž plnou vody a odstřeďování nechat na později.

Programy

 • Bavlna/antibakteriální program
 • Syntetika
 • Jemné prádlo
 • Denní 40 °c program
 • Vlna/ruční praní
 • Eco bavlna
 • Džíny
 • Máchání a ždímání
 • Intenzivní odstřeďování
 • Vypouštění vody
 • Rychlé praní
 • Předpírky
 • Intenzivní máchání
 • Bez máchání
 • Studené praní

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Finální verdikt

Pračku Whirlpool AWE 50510 svým poměrem ceny a parametrů zařazujeme do střední třídy. Patří mezi velmi prodávané pračky, právě díky tomu že je vzhledem ke své třídě cenově dostupná a také prostorově nenáročná. Co do parametrů nijak nevybočuje z průměru, na druhou stranu velmi dobře hodnotíme technologii Fuzzy Logic, která se postará o kvalitní průběh praní. Pomáhá vám ušetřit maximum energie a vody, kolik se jen dá. Ovládání je někdy sice složité, zato programová nabídka je velmi dobrá a při běžném praní vám nebude nic chybět. Pračku tedy můžeme méně náročným zákazníkům s klidem doporučit.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 59 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 76 dB
 • Rozměry – výška: 90 cm
 • Rozměry – šířka: 40 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 60 kg
 • Maximální náplň: 5 kg
 • Objem bubnu: 42 l
 • Typ dveří: plast

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *