Pračka Indesit IWSC 51051 C ECO : Recenze

Indesit IWSC 51051 C ECO

Indesit IWSC 51051 C ECO
9.2

Kvalita praní

9.4 /10

Hlučnost

9.1 /10

Spotřeba

8.9 /10

Cena/výkon

9.5 /10

Výhody

 • Malá hlučnost praní
 • Malé rozměry (řada Slim)
 • Systém proti přetečení
 • Nízká cena
 • Bohaté programové vybavení

Nevýhody

 • Velká hlučnost odstřeďování, malá účinnost
 • Absence displeje
 • Chybějící dětská pojistka

Zjistit aktuální cenu

Pračky prádla jsou pravděpodobně největším vynálezem v dějinách lidstva. Je to jeden z výdobytků civilizace, bez kterého si život nedovedeme vůbec představit. Nicméně aby byla pračka opravdu v domácnosti pomocníkem, a nevysávála jen zbytečně vaši peněženku, je potřeba věnovat jejímu výběru hodně času, snahy a úsilí. Naše recenze Indesit IWSC 51051 C ECO, pračky, která je k dostání za nějakých pět tisíc korun, by vám mohla pomoci. Pokud máte chvilku času, můžeme začít.

Indesit IWSC 51051 C

Provedení

Pračka Indesit IWSC 51051 C ECO patří mezi klasické, volně stojící pračky s předním plněním, jaké jsou na našem trhu nejrozšířenější. Její specialitou, a to musíme říct hned na úvod, je příslušnost k řadě takzvaných Slim praček. Znamená to, že oproti jiným pračkám má značně redukovanou hloubku. Je to jasně patrné z rozměrů, které jsou následující – výška 85 centimetrů, šířka 59,5 centimetru a hloubka pouze 41,4 centimetru. Pravda, nese to s sebou určitou nevýhodu v menším objemu bubnu, ale pokud máte doma málo místa, prostorově úspornou pračku jistě uvítáte. Ještě vám dlužíme údaj o hmotnosti, ta je 59,5 kilogramu. To je víceméně průměrná hodnota.

Indesit IWSC 51051 C ovládání

Přejděme nyní k celkovému designu pračky. Ten je na jednu stranu zajímavý, na druhou stranu na něm vidíme místy pár nedostatků. Celá pračka je vyvedená v bílé barvě, což není nic zvláštního. Líbí se nám, že některé hrany jsou zaoblené – vypadá to lépe a je to i bezpečnější. Na bocích můžeme vidět úzké prohlubně, které mají zvyšovat stabilitu. Nejsou tak účinné, jako třeba S-Shape, ale poslouží. V přední části pak pračku tvoří prosklená dvířka s bílým rámem, násypka na prací prostředky (tři komory – prostředek na předpírku, prací prostředek a aviváž) a ovládací panel s tlačítky pro volbu programů a další nastavení pračky. Přijde nám škoda, že chybí ovládací displej – skrze něj se pračky obecně ovládají snáze. Tady je potřeba si napřed pečlivě projít návod k použití, který bývá u pračky přiložen i v češtině. Poslední věcí, kterou chceme v souvislosti s designem zmínit, jsou LED kontrolky na panelu, které pomáhají průběh programu identifikovat. Do jisté míry suplují chybějící displej, ale nenahrazují ho zcela.

Spotřeba a zpracování

Podívejme se nyní na parametry, které mají přímou souvislost s průběhem a kvalitou praní v pračce. Jedním z těch důležitých jsou parametry bubnu pračky, který přichází do přímého styku s prádlem. V tomto případě je buben nerezový (což je běžný materiál), jeho objem je však pouze 40 litrů. Je to dané tím, že jde o Slim pračku. Přepočteno na kapacitu prádla je to maximálně 5 kilogramů na cyklus. To je plně dostačující například pro dvoučlennou rodinu, popřípadě pro rodinu s jedním dítětem, ale ve větší domácnosti by taková kapacita byla malá. Vana pračky je z poliplexu, což je v zásadě jen jiný název pro carboran. Jde tedy o tvrdý a vysoce odolný plast, který se jen tak nezničí. Motor je kolektorový, klasický s uhlíky.

Pokud jde o spotřebu, tam si nevede pračka Indesit IWSC 51051 C ECO rozhodně špatně. Patří sice pouze do energetické třídy A+, což neznamená příliš velké úspory energie, průměrná roční spotřeba je však pouze 196 kWh. Přepočteno na jeden cyklus je to asi 0,89 kWh v závislosti na zvoleném programu, což je pěkné číslo. Spotřeba vody taktéž není nijak závratná – v průměru na rok dělá 7546 litrů, přepočteno na jeden cyklus je to asi 31 litrů. Z energetického štítku, z nějž v této kapitolce hodně čerpáme, pak vyčtete ještě údaje týkající se hlučnosti. Ta se měří dvakrát – při praní a při odstřeďování, jelikož tyto dva údaje se výrazně liší.

Indesit IWSC 51051 C energetický štítek

Pračka Indesit IWSC 51051 C ECO má při praní hlučnost 59 dB, což je dobré číslo. Znamená to relativně komfortní praní, které vás nebude příliš rušit. Co se týče hlučnosti při odstřeďování, tam je to o něco horší. V tom případě totiž pračka generuje hluk o intenzitě 76 dB, což je naopak docela dost. Uvědomíte-li si, že intenzita zvuku rostě logaritmicky a ne lineárně, je to velký rozdíl. Stejně tak se hodně liší účinnost praní a odstřeďování. Třída účinnosti praní je A, což je nejvyšší možné hodnocení. Třída účinnosti odstřeďování je však až C. To znamená, že v prádle zůstane po odstředění 54 až 63 % vlhkosti. O to více energie budete muset vynaložit k sušení. Co se týče otáček, ty dosahují maxima na počtu 1000 za minutu, což je docela solidní hodnota, o moc víc jsme u pračky této kategorie nečekali.

Z hlediska bezpečnosti použití pračky příznivě hodnotíme přítomnost funkce zablokování dvířek. Díky tomu se nestane, že by vaše děti pračku během cyklu otevřely a opařily se, nebo alespoň pořádně zatopily koupelnu. Na druhou stranu nám přijde škoda, že chybí klasická dětská pojistka ovládání. To se zablokovat nedá, takže děti si s nastavením cyklu mohou pohrát, když je nebudete hlídat. Stejně tak chybí i zvuková signalizace. Na druhou stranu, líbí se nám kontrola vyváženosti prádla (s ohledem na maximální účinek praní i na stabilitu) a systém ochrany proti přetečení. Ten reaguje v případě poruchy, zastaví přívod a zbytkovou vodu odčerpá, což je dobrá vlastnost. Určitě se vám díky tomuto systému nestane, že byste vytopili sousedy.

Programy

Programovou nabídku této pračky hodnotíme jako velmi pestrou. Tvoří ji celkem 19 programů (některé se liší pouze teplotou nebo intenzitou), rozdělených do několika kategorií. Kromě těch klasických pro bavlnu a syntetiku jsou to programy řady 20° Zone, které perou při nízkých teplotách, Programy pro zvláštní druhy prádla (jemné prádlo, vlna,…) a Sportovní programy. Některé z nich určitě stojí za víc, než jen za zmínku. Líbí se nám třeba sportovní programy Sport Intensive (pro silně znečištěné sportovní a outdoorové oblečení), Sport Light (pro mírně znečištěné sportovní a outdoorové oblečení) a Sport Shoes (pro praní sportovní obuvi – perte ale vždy max. dva páry).

Indesit IWSC 51051 C pračka

Neobvyklé jsou i programy 20° Zone, odívejme se na ně tedy blíže. Perou za velmi nízké teploty, ovšem při vysoké účinnosti. Nehodí se pro silně znečištěné prádlo, ale při mírném zašpinění jsou k prádlu velmi šetrné. Součástí těchto programů je pak také program 20‘ Refresh, který je rychlý (pouze 20 minut) a umožňuje prádlo provzdušnit a osvěžit. Pračce nechybí množstevní automatika, díky čemuž je prádlo v bubnu napřed zváženo a pak je náplni přizpůsobeno potřebné množství vody, stejně jako nechybí možnost nastavení teploty a otáček. Samozřejmostí je pak v dnešní době také funkce odloženého startu, a to v tomto případě až o 12 hodin.

Zajímavé funkce, které rozhodně stojí za zmínku, jsou pak dvě technologie vytvořené pro zvýšení úspor – Eco Time a Energy Saver. První z nich se hodí, pokud potřebujete vyprat menší náplň prádla. Umožňuje vyprat prádlo do 3 kg o 30 % rychleji a s úsporou vody a energie až 40 %, jak uvádí výrobce. Energy Saver se pak dá nastavit pro některé programy (bavlna, syntetika, jeans) a umožňuje ušetřit snížením teploty až 70% úspory energie.

Programy

 • Bavlna + předpírka 90 °C
 • Bavlna 60 °C
 • Bavlna 40 °C
 • Syntetika 40 až 60 °C
 • Barevná bavlna 40 °C
 • Máchání
 • Odstřeďování
 • Bavlna 20 °C
 • Mix Light
 • 20‘ Refresh
 • Záclony
 • Vlna
 • Jeans
 • Sport Intensive
 • Sport Light
 • Sport Shoes

Finální verdikt

Co tedy o pračce Indesit IWSC 51051 C ECO říci na závěr? Jde o velmi levnou pračku, která má, navzdory své ceně, velmi dobré parametry. Z toho nejspíše pramení její vysoká obliba mezi zákazníky. Vyniká velmi dobrými hodnotami spotřeby vody i elektrické energie (i přes příslušnost k energetické třídě A+), líbí se nám její programové vybavení a obzvláště příznivě kvitujeme přítomnost sportovních programů a možnost praní bot. Její velkou výhodou jsou i přes menší kapacitu kompaktní rozměry. O něco méně se nám líbí, že jí chybí ovládací displej, díky čemuž je ovládání složitější, a že odstřeďování je méně účinné a hlučné, nicméně pokud bychom měli pračku zhodnotit celkově, připadá nám ve srovnání s konkurencí ve své třídě jako jedna z nejlepších a jedna z těch, které snesou i přísná měřítka.

Indesit logo

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 59 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 76 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 59,5 cm
 • Rozměry – hloubka: 41,4 cm
 • Hmotnost: 59,5 kg
 • Maximální náplň: 5 kg
 • Objem bubnu: 40 l
 • Typ dveří: sklo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *