Pračka Gorenje W 7523 : Recenze

Gorenje W 7523

Gorenje W 7523
9.4

Kvalita praní

9.3 /10

Hlučnost

9.0 /10

Spotřeba

9.7 /10

Cena/výkon

9.6 /10

Výhody

 • Dobrá hodnota spotřeby
 • Technologické vybavení
 • Tichá při odstřeďování
 • Velký počet programů

Nevýhody

 • Hlučnější při praní
 • Křehký úchyt dvířek

Zjistit aktuální cenu

Asi se nespleteme, když řekneme, že drtivá většina moderních domácností využívá k praní automatické pračky. Je to rozhodně rychlejší, pohodlnější a účinnější, než prát prádlo v ruce. Ovšem je taky pravda, že má-li být pračka k užitku, je potřeba ji pečlivě vybírat a nekoupit tu první, na kterou vám padne zrak. Takovým způsobem se totiž velmi snadno spálíte. Je lepší si pečlivě prostudovat všechny parametry a až potom vybírat. Pomoci by vám v tom mohla i naše recenze pračky Gorenje W 7523.

Provedení

V případě pračky Gorenje W 7523 jde o volně stojící pračku s předním plněním. To je základ, který tu musí zaznít. Do jisté míry s tím souvisí všechny další vlastnosti pračky (mimo jiné funkční vybavení, velikost nebo kapacita). Po stránce rozměrů se nijak nevymyká běžnému standardu. Na výšku pračka měří celých 85 centimetrů, na šířku 60 centimetrů a do hloubky taktéž 60 centimetrů. V malých prostorách s ní můžete mít problém, ale v průměrné koupelně se pro ni místo vždycky najde. Hmotnost je poněkud vyšší, celkem 72 kilogramů. Jistě vás napadlo, že na přenášení je to poměrně dost. Pravda, pračka je na manipulaci skutečně poměrně těžká, na druhou stranu ji většinou po koupi umístíte a dál s ní nehýbete, takže je potřeba tento údaj brát, pokud možno, s rezervou a nerozhodovat se pouze podle něj.

K dostání je pračka v bílém provedení. Design je, jak jsme u praček Gorenje zvyklí, nápaditý a kombinuje vzhledové a praktické přednosti. Hrany jsou oblé a kromě toho, že je pak pračka bezpečnější, vypadá i daleko lépe. Dvířka jsou prosklená (za což dáváme palec nahoru, protože máte nad prádlem po celou dobu cyklu dohled), s průměrem 34 centimetrů, což je plně dostačující pro snadné vkládání a vyndávání prádla a s úhlem otevírání až 180° pro pohodlnou manipulaci. Se speciálním otevíráním v horní části se tedy nemusíte tolik ohýbat. Jen úchyt dveří je relativně křehký a neměli byste dvířky páčit, abyste je neulomili. Ovládací panel má sklon 20°, aby byly údaje na něm lépe čitelné a aby se s ním lépe pracovalo. Sestává z tlačítka pro volbu programu a LED displeje. Vedle ovládání pak najdete tříkomorový dávkovač pracího prostředku. Na bocích si pak všimnete speciálního StableTech designu s prohlubněmi, které spolu se zvláště upraveným dnem zvyšují stabilitu a snižují hlučnost.

Pračka Gorenje W 7523 ovládací panel

Podívejme se závěrem této kapitolky pračce Gorenje W 7523 pod plášť. To první, co nás zaujme, je speciální buben SpaDrum. Jeho kapacita je 7 kilogramů prádla, objem je pak 54 litrů. Vyroben je z nerezavějící oceli a má speciální hladký povrch, aby byl k vašemu prádlu co nejšetrnější. Tomu přispívá i speciální tvar žebrování. Navíc je buben vybaven čidly pro zajištění stability a rovnoměrného rozložení prádla. Pokud náhodou nebude pračka vyvážená, čidlo buben zastaví a spustí znova. Pračka v sobě dále obsahuje takzvanou Carbotech vanu, kolektorový motor (invertorový by byl lepší) a speciální topné těleso DuraHeat, vybavené bezpečnostním systémem proti přehřátí.

Gorenje W 7523

Spotřeba a zpracování

Prvním technickým údajem, o kterém se pobavíme, je spotřeba pračky. O té vás pravděpodobně nejlépe informuje energetický štítek. Ten je ze zákona výrobce povinen přikládat ke každému spotřebiči a ani pračky nejsou výjimkou. V případě modelu Gorenje W 7523 vám štítek třeba řekne, že jde o pračku energetické třídy A+++, tedy té nejúspornější. Obecně platí, že v této třídě naleznete ty nejšetrnější a nejefektivnější pračky, s nimiž můžete na energiích ušetřit. Průměrná roční spotřeba elektřiny je 169 kWh (na jeden cyklus pak připadá zhruba 0,67 kWh), spotřeba vody na rok je potom 9960 litrů (což znamená celkem 45 litrů na jeden cyklus).

Hlučnost pračky je z našeho pohledu poměrně rozporuplná. Podle nás je naprosto skvělá hodnota hlučnosti při odstřeďování. Během něj totiž pračka generuje hluk o intenzitě pouze 74 dB, což je při maximu 1200 otáček za minutu poměrně málo. Rozhodně je to méně, než na co jsme z našeho testování zvyklí. Problém je, že pračka Gorenje W 7523 je hodně hlučná při praní, tam dosahuje hlučnosti 59 dB, což je docela dost. Jakkoliv jsme zvyklí, že většina praček má dobré hodnoty hlučnosti při praní a horší při odstřeďování, u této je to přesně obráceně. Účinnost praní je třídy A, účinnost odstřeďování pak třídy B (znamená to zbytkovou vlhkost po odstředění v prádle mezi 45 a 54 %), což jsou relativně průměrné výsledky. Těmi se s energetickým štítkem pračky rozloučíme.

Gorenje W 7523 energetický štítek

Přejděme nyní trochu více k funkčnímu vybavení pračky. Začneme jednoduššími funkcemi a postupem času se propracujeme k těm pokročilejším. Především bychom vám chtěli říct, že pračka disponuje funkcí odloženého startu. Ten vám umožňuje nastavit start pracího cyklu tak, aby začal se zpožděním. Můžete tedy snadno k praní využívat snížené noční tarify elektrické energie, nebo nastavit praní tak, abyste prádlo mohli z bubnu vytáhnout třeba po návratu z práce. Nechybí ani dětská pojistka, aby vaše ratolesti nemohly pračku otevřít v průběhu cyklu a ublížit si. Do jisté míry samozřejmostí je pak u moderních praček systém ochrany proti přetečení a zvuková signalizace, která je v případě této pračky uživatelsky obzvláště příjemná.

Z pokročilejších technologií zmiňujeme například Detergent Saving System. Tato funkce chrání jak vaši peněženku, tak i životní prostředí. Zajišťuje využití 100 % pracího prostředku tím, že brání jeho ztrátě při odtoku vody. Technologie TotalWeightControl pak zase zajišťuje za pomoci senzorů optimální nastavení všech parametrů praní tak, aby plně odpovídaly množství prádla v bubnu. Díky tomu se snižuje spotřeba, hlučnost i doba cyklů. S tím do jisté míry souvisí i technologie SensoCare, která umožňuje vyprat jednotlivé materiály s co nejlepší kombinací teploty, množství vody, času a rychlosti odstřeďování (přičemž vybíráte z několika úrovní – NormalCare pro běžné tkaniny, AllergyCare pro delší máchání, větší teplotu a více vody, TimeCare pro kratší prací čas a EcoCare pro energeticky úsporné praní).

Gorenje

Programy

Programové vybavení pračky Gorenje W 7523 je pro nás poněkud zvláštní. Podle návodu si můžete vybírat mezi 14 programy. Zároveň však sám výrobce uvádí, že na výběr máte 23 programů. Pak je otázka, co kdo považuje za program – programy bavlna a syntetika mají díky technologii SensoCare čtyři různé stupně (NormalCare, AllergyCare, TimeCare, EcoCare). Kromě toho si můžete oblíbené předvolby ukládat a později se k nim vrátit, aniž byste je museli znovu nastavovat. Specialitou, kterou bychom chtěli zmínit, je program SterilTube, který je určen pro samočištění pračky. Ten zajišťuje čistotu a likvidaci mikroorganismů jak v bubnu, tak i v zásobníku a dávkovači, takže vaše praní je hygienické a bez zápachu.

Programy:

 • Bavlna (různé úrovně)
 • Mix/Syntetické materiály (různé úrovně)
 • Ruční praní/Jemné prádlo
 • Vlna
 • Rychlé 17
 • Sportovní oblečení
 • Noční praní
 • Bio praní
 • Perfect Black
 • Ultra White
 • Máchání
 • Aviváž
 • Ždímání/Čerpání
 • SterilTub

Verdikt

Jak bychom pračku Gorenje W 7523 zhodnotili na závěr? Především si řekněme, že na nás udělala dojem především velmi nízkou a příjemnou cenou, ve své cenové kategorii patří k nejlepším. Její design je pěkný a promyšlený, ale zároveň praktický, což není vždy obvyklé. Líbí se nám hodnota spotřeby a energetická třída A+++, ale trochu jsme zklamaní hlučností. Vzhledem k velmi dobré hodnotě hlučnosti při odstřeďování jsme čekali podobně dobré číslo při praní, ale není tomu tak. Funkční vybavení pračky hodnotíme jako celkem solidní, a ačkoliv se nám úplně nelíbí uspořádání nabídky programů, ani toto vybavení není špatné. Za nás je pračka Gorenje W 7523 možná nejlepší levná pračka.

Zjistit aktuální cenu

Parametry:

 • Hlučnost při odstřeďování: 74 dB
 • Hlučnost při praní: 59 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 72 kg
 • Maximální náplň: 7 kg
 • Objem bubnu: 54 l
 • Typ dveří: sklo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *