Pračka Gorenje W 6543/S : Recenze

Gorenje W 6543/S

Gorenje W 6543/S
9.5

Kvalita praní

9.2 /10

Hlučnost

9.4 /10

Spotřeba

9.5 /10

Cena/výkon

9.7 /10

Výhody

 • Velmi příznivá cena
 • Nízká spotřeba
 • FuzzyLogic a OptiDrum technologie
 • Programové a funkční vybavení

Nevýhody

 • Kapacita pouze 6 kg

Zjistit aktuální cenu

Pokud plánujete koupi pračky, měli byste pečlivě zvažovat její výběr. Pokud vám má dobře posloužit, je potřeba, aby byla kvalitní jak po stránce kapacity, tak i spotřeby nebo programového vybavení. Dobře si z naší praxe uvědomujeme, že při šířce dnešní nabídky není nákup pračky ani trochu jednoduchý. Abychom vám trochu pomohli, připravili jsme pro vás dnes recenzi pračky Gorenje W 6543/S.

Provedení

V našich recenzích se vždy na úvod věnujeme fyzickým parametrům přístrojů a ani tentokrát nevidíme důvod dělat výjimku. Pračka Gorenje W 6543/S patří mezi volně stojící pračky s předním plněním. Její rozměry jsou prostorově velice úsporné – na výšku měří 85 centimetrů, na šířku 60 centimetrů, ale do hloubky má jen 44 centimetrů, což je pěkné číslo. Jde totiž o takzvanou SLIM pračku, která je zúžená, aby nezabrala v místnosti příliš mnoho místa. Bohužel, odpovídá tomu kapacita pračky, která je menší, než na co jsme zvyklí – pouze 6 kilogramů prádla. Pro větší rodinu by to mohl být problém. Ještě vám dlužíme informaci o hmotnosti pračky, ta je 65 kilogramů, což může být zejména při stěhování problém. Ale u praček je poněkud vyšší hmotnost poměrně běžná.

Gorenje W 6543S pračka

Celkově je pračka vyvedená v bílé barvě a po designové stránce oceňujeme její zkosený ovládací panel, navíc je na něj i lépe vidět. Po stranách má pračka speciální prohlubně, takzvané StableTech božní panely, které lehce eliminují vibrace a zvyšují stabilitu. Dvířka mají bílý, plastový rám a jsou prosklená, což se nám líbí – alespoň vidíte, co se uvnitř pračky s vaším prádlem děje. V horní části pračky najdete nádržku na prací prostředky a ovládací panel. Ten sestává z LED displeje a ovládacího kolečka pro volbu programu. Je jen škoda, že popisky jsou pouze v angličtině. Na druhou stranu, za pomoci návodu, pokud náhodou neumíte anglicky, si ovládání záhy osvojíte.

Přejděme nyní k vnitřní výbavě pračky. Začneme tím nejdůležitějším, SpaDrum bubnem, který je vyroben z nerezavějící oceli a je mimořádně hladký, aby se prádlo nepoškozovalo. Objem bubnu je 42 litrů, přičemž jeho kapacita je 6 kilogramů. To jsme již zmínili. Kolektorový motor pak zodpovídá za efektní a bezpečný chod bez zasekávání. Takový motor využívá střídavý proud a své použití má v pračkách právě proto, že dokáže zajistit i velmi vysoké otáčky, nicméně na rozdíl od invertorového motoru používá uhlíky. To znamená, že má o něco menší životnost. V poslední řadě stojí za zmínku topné těleso DuraHeat, které má bezpečnostní systém proti přehřátí. Práce je tedy bezpečnější a z této strany nehrozí porucha pračky.

Gorenje W 6543S ovládací panel

Spotřeba a zpracování

Začněme tím, co všechno se můžete dozvědět z energetického štítku pračky. Ten je pro zákazníka zdrojem celé řady velmi cenných informací. Tou nejdůležitější je přítomnost k energetické třídě. Pračka Gorenje W 6543/S patří ke třídě A+++, což je nejlepší možný výsledek, jakého lze dosáhnout. Znamená to maximální možné úspory elektrické energie a průměrnou spotřebu pouze 149 kWh za rok. U praček je však rozhodující také průměrná roční spotřeba vody, ta je lehce vyšší – celkem je vypočítaná na 10 270 litrů vody za rok. Tyto dva údaje ale berte s rezervou, jsou vypočítané pro průměrné používání pračky a v domácnosti se mohou lišit. Výrazně větší hodnotu pro vás mají hodnoty spotřeby na jeden cyklus – 49 litrů vody a 0,79 kWh.

Důležité jsou pro vás údaje o hlučnosti – čím tišší pračka, tím lépe, protože tím méně vás bude rušit. U praček běžně rozlišujeme dvě hodnoty hlučnosti. Hlučnost při běžném praní, která je u modelu Gorenje W 6543/S celkem 56 dB (což je solidní hodnota), a při odstřeďování, kde je hlučnost výrazně vyšší. V tomto případě má generovaný zvuk intenzitu 72 dB, což je také velmi dobré. Třída účinnosti praní, která se dnes zase až tolik neprobírá, je nejvyšší, tedy A. Účinnost odstřeďování je pak třídy B, což znamená, že po odstředění je zbytková vlhkost v prádle 45 až 54 % (výrobce udává přesně 51 %). Důležitý je pak údaj o maximu otáček za minutu, protože platí, že čím více, tím je to pro kvalitní odstředění lépe. Pračka Gorenje W 6543/S vám nabízí celkem 1400 otáček za minutu, což sice není maximum, s jakým se na trhu setkáte, ale ani to není cílem. Příliš vysoké otáčky mohou opotřebovávat vaše prádlo.

Gorenje W 6543S energetický štítek

Podívejme se ještě na funkční vybavení. To je velmi bohaté, proto některé funkce pouze zmíníme. Máme na mysli například funkci odloženého startu nebo dětskou pojistku, což jsou v dnešní době téměř samozřejmé funkce moderních praček. Totéž platí i o zvukové signalizaci konce praní a zámku dveří během chodu. Přejděme ale k pokročilejším funkcím. Zajímavý je systém DSS (Detergent Saving System), díky kterému se využívá až 100 % pracího prostředku, který neodtéká společně s vodou během praní do odpadu. Stejně tak se nám líbí funkce StainExpert, díky které dochází k odstraňování i mimořádně odolných skvrn.

Velmi šikovná je technologie SensoCARE, která umožňuje nastavit čtyři různé prací režimy. Jde o úrovně EcoCARE (pro využití menšího množství vody a energie, bez ohledu na dobu praní), NormalCARE (přirozené praní), TimeCARE (časový program, s větší spotřebou a menším ohledem na péči k prádlu, ale zato rychlý) a AllergyCARE (kdy se využívá velké množství vody, aby bylo prádlo dobře vymáchané). Podle vašich potřeb mezi nimi lze přepínat a nastavovat si, co zrovna potřebujete. Z dalších technologií bychom ráda zmínili ještě systém TotalWeightControl, který nastavuje parametry praní podle množství prádla, systém kontroly stability a rozložení prádla v bubnu a senzorovou SensorIQ technologii. Z hlediska bezpečnosti pak pračka disponuje ochranou proti přetečení a částečným AquaStopem.

Gorenje W 6543S

Programy

Programové vybavení pračky je poměrně bohaté. Oficiálně obsahuje celkem 23 programů, z nichž čtrnáct je základních a lze je kombinovat s dalšími funkcemi, ze kterých můžete vybírat, případně si můžete vytvářet vlastní oblíbené předvolby namícháním programů. Pračka má totiž svoji paměť. Nechybí předpírka, voda navíc, Eco program nebo program praní za studena. Zajímavý je pak samočisticí program SterilTube, který zajišťuje čištění bubnu pračky (v němž se často množí bakterie). Samočisticí program ale prázdný buben čistí při teplotě 80°C, což je dost na to, aby se zničily mikroorganismy a odstranil prach. Celkově tedy programovou nabídku hodnotíme jako velmi dobrou a po všech stránkách kvalitní.

Technologie

Programy:

 • Bavlna
 • Mix/Syntetické materiály
 • Ruční praní/Jemné prádlo
 • Vlna
 • Rychlé 17‘
 • Sportovní oblečení
 • Noční praní
 • Bio praní
 • Perfect Black
 • Ultra White
 • Dílčí programy – máchání, aviváž, ždímání, čerpání

Verdikt

Jak pračku Gorenje W 6543/S na závěr zhodnotit? Z našeho pohledu jde o jeden z nejlepších přístrojů, které nám během testování prošly rukama. Vyniká spotřebou, která je obzvláště nízká, je bohatě funkčně i programově vybavená a líbí se nám i celková účinnost praní a odstřeďování. Je stabilní i při maximálních otáčkách, není zvlášť hlučná a design je víceméně neutrální. Přijde nám škoda, že má kapacitu pouze 6 kilogramů, ale vzhledem k tomu, že se jedná o zúženou SLIM pračku, je to dobrá hodnota. Pro některé rodiny to ale může být málo, to chápeme. I tak si ale myslíme, že jde skutečně o TOP pračku a při její ceně ji můžeme rozhodně doporučit.

Zjistit aktuální cenu

Parametry:

 • Hlučnost při odstřeďování: 72 dB
 • Hlučnost při praní: 56 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 44 cm
 • Hmotnost: 65 kg
 • Maximální náplň: 6 kg
 • Objem bubnu: 42 l
 • Typ dveří: sklo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *