Pračka Gorenje W 6503/S : Recenze

Gorenje W 6503/S

Gorenje W 6503/S
8.8

Kvalita praní

8.5 /10

Hlučnost

9.0 /10

Spotřeba

9.1 /10

Cena/výkon

8.5 /10

Výhody

 • Stabilní a prostorově úsporná
 • Dobrá cena
 • Nízká hlučnost
 • Jednoduché ovládání

Nevýhody

 • Křehká dvířka, opatrné otvírání
 • Drobné odchylky ve zbývajícím čase praní
 • Špatně stanovená kapacita bubnu
 • Špatně vyřešené čištění filtru
 • Nejasnosti v energetické třídě

Zjistit aktuální cenu

Pračky patří už nějaký ten pátek mezi základní spotřebiče v našich domácnostech. Dnes už nenajdete nikoho, kdo by tohoto skvělého pomocníka neměl. Při jeho koupi je ale nutné zohlednit velké množství parametrů, abyste se nákupem nenapálili. Ideální je pro vás pračka, která disponuje nízkou spotřebou, dobrou úrovní odstřeďování a šestým smyslem. To by měl být základ. Ovšem neměli byste se zaměřovat pouze na tyto vybrané parametry, věcí, které musíte vzít v potaz je mnohem více. V tomto testu pračky Gorenje W 6503/S vám zkusíme pomoci a poradit, co nesmíte podcenit. Podívejme se tedy společně na klady a zápory této pračky.

gorenje-w-6503s

Provedení

Jak je tomu v našich recenzích zvykem, podíváme se nejdříve na designové vlastnosti spotřebiče. Pračka s předním plněním Gorenje W 6503/S patří mezi moderní SLIM pračky s velmi ostrými hranami a tvrdými rysy. Dopředu si můžeme říct, že se díky tomu skvěle hodí do menších prostor, protože má hloubku pouze 44 centimetrů. Zaručeně se tak vejde i do menší koupelny mezi ostatní koupelnový nábytek. Na komfortu to však neubírá, průměr plnícího otvoru je 34 centimetrů, což vám umožňuje prádlo pohodlně skládat do pračky i vyndávat ven. Ostatně, pro vytahování prádla ven je velmi praktické, že dvířka se dají otevírat až o 180°, což vám usnadní přístup dovnitř. Bohužel, samotná dvířka nemůžeme hodnotit dobře. Je sice výhoda oproti jiným modelům, že jsou prosklená, nicméně až je budete otevírat, bude vám možná připadat, jako by vám měla každou chvíli zůstat v ruce. Skutečně nejsou příliš pevná a stabilní, takže s nimi musíte zacházet opatrně. Je to možná ústupek tenké technologii pračky.

Srdcem každé pračky je však její buben. Ten, který patří tomuto spotřebiči, má kapacitu 6 kilogramů suchého prádla, alespoň oficiálně. Zákazníci si však často stěžují, že se dovnitř prádla vejde mnohem méně. Něco na tom bude, pravděpodobně to má spojitost s malou hloubkou celé pračky. Přestože je buben objemný, není hluboký a prádlo z něj bude padat ven. Počítejte tedy s tím, že se do něj vejde spíše jenom 5 kilogramů prádla. Na druhou stranu, buben této pračky je vyrobený z kvalitní nerezavějící oceli a má mimořádně hladký povrch, díky čemuž je o vaše prádlo dokonale postaráno bez rizika poškození. Být větší, jistě bychom ho hodnotili velmi kladně. Navíc mu chybí osvětlení, tolik typické pro sušičky prádla.

13gorenje-w-6503s

Celé řízení pračky se odehrává pomocí šikovného červeně svítícího LED displeje. Ten vám ukazuje čas praní až dokonce (ačkoliv jsme v testu zjistili určité odchylky), což při této cenové kategorii nebývá zrovna běžné. Stejně tak jsou velkou výhodou této pračky akustické signály konce cyklu, které jsou díky kvalitním reproduktorům příjemné pro uživatele. Ovšem skrývá to v sobě i nevýhodu, signalizace má být nerušivá, takže pokud pračku umístíte dál od obývaných místností, můžete zvuk snadno přeslechnout. O nic nejde, ale je to nedostatek. Mnohem větší nevýhodu však vidíme v čištění spodního filtru. Když ho budete čistit, bude z něj vytékat zbytková voda. Když si pod pračku nedáte hadr, pak se vám rozlije po koupelně a může způsobit korozi nožiček pračky. A to by bylo nepříjemné.

Spotřeba a zpracování

Pračka Gorenje W 6503/S se řadí do energetické třídy A+++. Ta značí velmi dobrou úroveň spotřeby. Nenechme se ale mást, tento údaj se vztahuje pouze na programy ECO. Mezi ty patří například bavlna 60° ECO. Budete ho nejspíše používat nejčastěji, to je pravda, a prostřednictvím delší doby praní a menšího množství spotřebované energie a vody ušetří vaše peníze, nicméně je to tak trochu podvod. Společnost Gorenje tím výrazně vylepšila oficiální vlastnosti pračky, přičemž poněkud zastřela spotřebu dalších programů. Ani ta sice není nejhorší, ale nevztahuje se na ni třída A+++. To samé platí pro spotřebu vody. Pro ECO programy dosahuje 9 209 litrů vody ročně, pro další programy je však o něco vyšší.

gorenje-w-6503s

Co však společnosti Gorenje nelze upřít, je technologické vybavení jejich výrobků. Dobrou technologií, kterou najdete u této pračky, je třeba systém SensoCare. Ten umožňuje přizpůsobení programů jakémukoliv druhu prádla. Přináší tak optimální kombinaci teploty, množství vody, času a rychlosti odstřeďování přesně tak, aby vašemu prádlu vyhovovala. Stejně tak v pračce najdete speciální Eco System, který je šetrný k životnímu prostředí. Zabraňuje ztrátě pracího prostředku během příjmu vody. Ušetříte tak až 20 % peněz na nákladech na prací prostředky, a mnohem méně chemikálií se dostane z pračky do přírody.

 

Výhodou pračky Gorenje W 6503/S je také možnost nastavit si manuálně počet otáček či teplotu praní při některých programech. Stejně tak některé věci dokáže pračka nastavit sama. Pomocí technologie SensorIQ dokáže zvážit hmotnost prádla a na základě savosti přizpůsobit praní. Pokud jde o odstřeďování, které následuje potom, maximum otáček je 1000 za minutu, což není zase tak špičkový údaj. Díky tomu ji zařadíme až do C-třídy odstřeďování. Prádlo, které bude takto vyždímáno, bude ve výsledku obsahovat stále 54 až 63 % vody.

gorenje-w-6503s

Co nás na pračce překvapilo, je topné těleso DuraHeat s bezpečnostním systémem proti přehřátí. Tím se výrazně prodlužuje životnost pračky. Ostatně, s kontrolními a ochrannými systémy si vývojáři vskutku pohráli. Pračka Gorenje W 6503/S disponuje třeba systémem na kontrolu stability, která zabezpečuje, že zatížení v bubnu je rovnoměrně rozložené. Pokud je náhodou zjištěno určité nevyvážení, otáčení bubnu se zastaví a prádlo se přerovná, aby bylo rovnoměrně rozložené. Stejně tak je jasně patrná snaha snížení vibrací na minimum díky StableTech bočním panelům a novému vylepšenému dnu. Tím  se, kromě zvýšení stability pračky, snižuje i její hlučnost (která dosahuje velmi dobrých hodnot, 56 dB při praní a 68 dB při odstřeďování).

Výhodou této pračky, stejně jako většiny ostatních, je dětská pojistka. Během praní nelze otevřít dvířka, aby se zajistila bezpečnost dětí. Aby však nemohly naše ratolesti něco provést, lze uzamknout i ovládání pračky. Tím zase tolik spotřebičů nedisponuje a my přítomnost tohoto prvku hodnotíme velmi kladně. Firma Gorenje zde opět prokazuje, že bezpečnost je pro ni na prvním místě. Ostatně stejně tak najdeme u této pračky ochranu proti přetečení, takže se nemusíte bát, že když necháte pračku bez dozoru, vytopí vás.

gorenje-w-6503s8

Tento model, tak jako mnoho ostatních, podobných, má v sobě schovanou možnost odložení začátku praní až o 24 hodin. Rozhodně se to hodí, třeba když potřebujete prádlo vyprav v době, kdy budete pryč z domu, ale nechcete, aby v bubnu zatuchlo. Nebo takto můžete efektivně využít noční proud. Při praní pak pračka Gorenje W 6503/S umí využít také technologii přímého sprchování. Bohužel však nemá funkci parního praní. Stejně tak si nedokáže sama nadávkovat prací prostředek.

Programy

Programově je tato pračka vybavená velmi dobře. Její výbavu tvoří celkem 23 programů (těch základních je ale méně, výsledné číslo tvoří různé kombinace dílčích programů pro jednotlivé základní, například program bavlna může fungovat jako ECO Care, Anti-Alergic, předpírka, atd.). Některé z těchto funkcí bychom si mohli představit.

 • NormalCARE – pro optimální nastavení všech parametrů praní.
 • TimeCAREurychlení praní až o 40 %, vhodné k odstranění méně odolných skvrn, zajišťuje vysoce intenzivní a efektivní praní.
 • EcoCAREúspora až 60 % energie, praní je sice delší, využívá se méně vody a elektrické energie, ale zato se na spotřebě výrazně ušetří.
 • AllergyCARE – efektivní praní s cílem úplného odstranění zbytku pracího prášku, který by mohl být příčinou alergických reakcí, dochází zde k dokonalému propláchnutí vláken oblečení, ovšem při zvýšené spotřebě vody.

7gorenje-w-6503s

Programy

 • Bavlna
 • Mix
 • Syntetické materiály
 • Ruční praní
 • Jemné prádlo
 • Vlna
 • Rychlé 17
 • Sportovní oblečení
 • Noční praní
 • Bio praní
 • Perfect Black
 • Ultra White
 • Dílčí programy – máchání, ždímání, aviváž

9gorenje-w-6503s

Finální verdikt

Jak tedy tento spotřebič zhodnotit? Pračka Gorenje W 6503/S patří do střední třídy praček. Zákazníci si obyčejně pochvalují její cenu a jednoduchou manipulaci, my zase velmi dobře hodnotíme její hlučnost. Stejně tak vidíme výhodu v jejích rozměrech, stabilitě, přítomnosti mnoha bezpečnostních opatření i velkému množství zahrnutých programů. Na druhou stranu, dobrý dojem nám kazí hned několik faktů. Předně kapacita bubnu není největší, právě pro jeho menší hloubku. Nelíbí se nám úplně určená energetická třída, a chybí nám u ní některé funkce, které špičkové moderní pračka mají, třeba parní praní. Doporučili bychom ji do menších domácností, tří- nebo čtyřčlenných rodin, zejména těm uživatelům, kteří touží po pračce s jednodušším ovládáním a netouží po ničem speciálním. Navíc, pokud jde o kvalitu praní, dokáže si poradit i s velmi špinavými tkaninami. Při své ceně jde o dobrou koupi, jinak si ale myslíme, že by se na trhu daly najít i lepší modely.

Zjistit aktuální cenu

gorenje-w-6503s12

Parametry

 • Hlučnost při praní: 56 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 68 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 44 cm
 • Hmotnost: 61,5 kg
 • Maximální náplň: 6 kg
 • Objem bubnu: 49 l
 • Typ dveří: sklo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *