Pračka Electrolux EWT 1366 HGW : Recenze

Electrolux EWT 1366 HGW

Electrolux EWT 1366 HGW
8.5

Kvalita praní

9.0 /10

Hlučnost

8.5 /10

Spotřeba

8.5 /10

Cena/výkon

8.0 /10

Výhody

 • Invertor motor
 • Solidní úroveň hlučnosti
 • Dobrá spotřeba
 • Programové vybavení pračky
 • Parní funkce

Nevýhody

 • Dvě nožičky jsou pevné, dvě nastavitelné
 • Kratší přívodová hadice
 • Ovládání v angličtině

Zjistit aktuální cenu

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak moc nám moderní spotřebiče ulehčují život? Dnes si nedokážeme představit domácnost, kde by chyběla myčka, pračka nebo sušička. Některé ze spotřebičů, jako třeba zmíněné pračky, nám slouží už víc než sto padesát let. Výrobci je ostatně stále inovují, i to svědčí o jejich oblibě. A pro běžné zákazníky to má velké výhody. Přesycený trh totiž nutí výrobce aby vymýšleli stále nové a nové technologie, které budou ještě užitečnější. Někdy je jich ale tolik, že člověk neví, podle čeho vybírat. Proto vám nabízíme naše testy, aby se vám lépe vybíralo. Dnes si uděláme jasno ve vlastnostech pračky Electrolux EWT 1366 HGW.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Provedení

Tato pračka se řadí mezi spotřebiče s horním plněním. Díky tomu se vyznačuje výrazně menšími rozměry, než její příbuzní s bočním plněním. Svými rozměry perfektně zapadne i do menších prostorů ve stísněných bytech, čemuž pomáhá také fakt, že dvířka se otevírají nahoru a není tedy potřeba mít kolem pračky hodně místa. Výhodou je také fakt, že prádlo vám určitě nebude z bubnu vypadávat. Tím, že se dovnitř nakládá shora, a že buben má hloubku 60 centimetrů, je zajištěna jednoduchá manipulace. Na jedno praní pojme buben až 6 kilogramů suchého prádla. S takovou kapacitou se dokáže plně postarat o potřeby čtyřčlenné domácnosti.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Je jen trochu škoda, že pračka Electrolux EWT 1366 HGW jen dvě nastavitelné nožičky. Další dvě jsou umístěné napevno. Problém muže nastat, až budete pračku vyvažovat. Budete si s ní muset trochu víc pohrát. Navíc, při její váze, která má 62,6 kilogramu, to bude složité. Ostatně, její váhu pocítíte také tehdy, když ji budete potřebovat posunout. Chybí jí totiž také kolečka, který by usnadnily manipulaci s ní. Chybičkou na kráse je také krátká odpadová hadice a krátký elektrický kabel.

Tento model má také velmi speciální Invertor motor. Klasický motor se vyznačuje uhlíky, které přenášejí elektrickou energii na rotor. Ty je potřeba měnit, navíc u nich dochází ke tření a jiskření. Invertor motor je ale přímo řízený elektřinou, uhlíky nepoužívá a dochází u něj k plynulé přímé regulaci. Pračka díky tomu dosahuje skvělých výsledků při minimální spotřebě a s minimální hlučností. Společnost Electrolux navíc svému výrobku věří natolik, že na tento model poskytuje až desetiletou záruku. Stejně tak velmi dobře hodnotíme nádrž pračky. Ta bývá často velmi ošemetná, ovšem u této pračky si s ní výrobce skutečně pohrál. Na její výrobu byl použit Carboran, což je velmi odolný materiál. Korozi odolává lépe než nerez, je kompletně recyklovatelný a snižuje tepelné ztráty při praní. Navíc tlumí hluk, díky čemuž vás pračka nebude rušit ani při nejvyšších otáčkách.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Vynikající vlastností pračky je automatické nastavení bubnu do horní pozice, aby bylo zajištěno pohodlí zákazníka po otevření pračky na konci programu. Není tedy nutné po otevření dvířek manuálně s bubnem otáčet. Pračka je navíc vybavená víkem s otvíráním pomocí tlačítka, což vám celý proces vytahování prádla také ulehčí. Stejně tak pračka disponuje unikátním dávkovačem pracího prostředku pro jednoduché plnění a čištění. Při delším používání pračky se však u některých uživatelů objevila značná nevýhoda. Pračka nemá násypku na prací prostředek na dveřích, jako to bývá zvykem, ale v prostoru korpusu. Voda, která při odstřeďování stříká z bubnu, však nemá zábrany. Může snadno dopadat přímo na těsnění dveří, které při odstřeďování navíc výrazně vibruje. Po několika měsících používání se pak voda může dostat mimo prací prostor. Tato chyba se však objevila jen asi u 1 % uživatelů, takže se nejedná o nějaké výrazné riziko, je ale dobré o ní vědět.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Spotřeba a zpracování

Pračku Electrolux EWT 1366 HGW řadíme do energetické kategorie A+++. Tato kategorie se vyznačuje nejšetrnějším chodem. V kombinaci se 1300 otáčkami za minutu pak máte jistotu, že spotřeba a výkon budou skutečně v dobrém poměru. Navíc účinnost praní je více než 90 %, což znamená umístění pračky do třídy A. Pokud jde o odstřeďování, to patří do stále velmi dobré skupiny B. Vlhkost, která zůstane v prádle, tak bude maximálně 54 %, spíše však o něco méně. To jsou všechno velmi dobré parametry. V kombinaci se spotřebou vody, která se pohybuje v průměru kolem 8400 litrů ročně a hlučností, která by měla oficiálně být 53 dB při praní a 77 dB při odstřeďování, by se mohla pračka jevit jako téměř ideální. To jsou ovšem údaje, které najdete na energetickém štítu a které se vztahují k nejšetrnějšímu programu. Skutečnost je ale trochu jiná.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

My jsme se rozhodli v rámci našeho testu všechny vypsané parametry ověřit. Zkoumali jsme údaje o spotřebě elektrické energie při vypnutém stavu. V manuálu je pro tuto pračku psaná hodnota spotřeby 0,28 W, avšak ve skutečnosti dosahuje hodnoty až 8 W (tedy asi jako úsporná žárovka). Za 24 hodin tedy spotřebuje přibližně 0,20 kWh. Za celý rok vás vypnutá pračka vyjde na 73 kWh. Doporučujeme vám tedy pračku po každém praní vytáhnout z elektřiny. Ušetřit totiž tolik kilowatthodin už stojí za zamyšlení. A tento fakt, o kolik se rozchází skutečné a oficiální údaje, nás nutí k zamyšlení o tom, co jsme si již o pračce řekli, tedy o její spotřebě, účinnosti, hlučnosti a podobně.

Ponechme ale stranou rozporování a pojďme v naší recenzi dále. Tento model má v sobě zabudovaný systém Fuzzy Logic (známý také jako množstevní automatika), který sám podle náplně stanovuje, kolik vody a elektřiny je potřeba k dokonalému, ale zároveň šetrnému praní. Díky tomu máte jistotu, že spotřeba vody a energie bude minimální při zachování těch nejlepších výsledků. Stejně tak najdete u této pračky funkci odložení startu, což je ale v dnešní době naprosto běžné. Zkrátka pračku nastavíte, odložíte start a ona se ve stanovenou dobu zapne sama. Určitě to využijete třeba před odchodem do práce, nebo v noci, kdy bude pračka prát a vy spát.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Pračka Electrolux EWT 1366 HGW je skutečně velmi praktická. Má k dispozici také funkci Time Manager. S její pomocí můžete prát, jak chcete, málo zašpiněné prádlo kratší dobu, to špinavější zase déle. Tato technologie má celkem šest časových úrovní, které lze snadno nastavit pomocí přepínače. Časové možnosti jsou uvedené na velkém LCD displeji. Tam také najdete informaci o vyvážení doby pracího cyklu a výkonu. Co je ale na ovládání (celkově, ne jen u této funkce) nevýhodou, je chybějící panel v češtině. Všechno je jenom anglicky a bez znalosti tohoto jazyka se budete orientovat trochu hůře.

Kromě již zmíněného disponuje pračka také některými vychytávkami navíc. Oceňujeme, že má dětskou pojistku, která během praní zablokuje ovládací panel. Stejně tak u ní najdeme ochranu proti přetečení, což je velmi dobré a prozíravé. Co se nám také líbí, je přítomnost Eco ventilu v odtoku pračky. Ten zabraňuje, aby prací prášek unikal s odtékající vodou, čímž vám ušetří až 30 % pracího prostředku. To se vždycky hodí, ne?

Programy

Model Electrolux EWT 1366 HGW se může pochlubit celkem čtrnácti programy. Mezi ty základní patří bavlna, syntetika, jemné prádlo, vlna, nebo třeba džíny. Velmi zajímavým programem je ale třeba ložní prádlo 30 až 60°C, který je navržený pro jakoukoliv syntetickou deku nebo bavlněnou přikrývku. Podobně šikovný je také extra rychlý čtrnáctiminutový program 30°C. Kromě toho najdete také naprosto běžné funkce, jako je předpírka nebo máchání. U všech programů navíc můžete dodatečně změnit teplotu nebo snížit rychlost odstřeďování. Obojí se vám jistě vyplatí. S tím souvisí také funkce Moje oblíbené, která vám vaše nastavení nebo oblíbený program umožní uložit a příště použít mnohem rychleji a jednodušeji.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Protože má pračka k dispozici parní technologii, nemohou chybět parní programy. V nabídce tedy najdete třeba prací cyklus Parní syntetické nebo bavlna, který pomáhá odstranit pokrčení prádla. Spotřebič vám také nabízí parní program pro bavlnu a syntetiku, Osvěžení, který odstraní z prádla nepříjemné pachy a oživí ho. Nevýhodou obou těchto programů je ale hmotnostní omezení. Na jednu dávku pračka zpracuje pouze 2,5 kilogramu prádla, což není moc.

Programy

 • Bavlna 90°C
 • Bavlna Eco 60°C
 • Syntetika 60°C
 • Jemné 40°C
 • Vlna 40°C
 • Tmavé prádlo/Džíny 60°C
 • Máchání
 • Odstřeďování/Vypouštění
 • Ložní prádlo 60°C – 30°C
 • 14 Min 30°C
 • Sportovní oblečení 30°C
 • Osvěžení
 • Parní syntetické
 • Parní bavlna

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Finální verdikt

Tento model zařazujeme do vyšší třídy. Pračka porazila konkurenci v mnoha funkcích, mezi které patří určitě parní programy, určené k eliminaci zápachu prádla a zjednodušení žehlení. Přestože neoplývá žádným zvláštním a zajímavým designem (ostatně, to neplatí pro žádnou pračku s horním plněním), budete z ní očarovaní. A to i díky tomu, že obsahuje pouze 14 programů. S jistotou vám můžeme potvrdit, že využijete prakticky každý z nich. Velkou předností pračky je navíc hlučnost, protože ani během praní, ani během odstřeďování nebudete pračkou rušení. Nechtěli bychom, aby ve vás vznikl dojem, že je celá pračka bez chyby. To není. Avšak v porovnání s konkurencí je na tom mnohem lépe. I přes o něco vyšší cenu, než je průměr, ji doporučujeme všem, kdo si chtějí vyzkoušet parní praní a nebojí se zainvestovat.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 53 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 77 dB
 • Rozměry – výška: 89 cm
 • Rozměry – šířka: 40 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 62,6 kg
 • Maximální náplň: 6 kg
 • Objem bubnu: 42 l
 • Typ dveří: plast

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *