Pračka Bosch WAT24360BY : Recenze

Bosch WAT24360BY

Bosch WAT24360BY
9.3

Kvalita praní

9.1 /10

Hlučnost

9.5 /10

Spotřeba

9.4 /10

Cena/výkon

9.0 /10

Výhody

 • Malá hlučnost
 • Snadná obsluha
 • Funkce VarioPerfect
 • Kovový zámek

Nevýhody

 • Programům nelze nastavit teplotu
 • Menší programová nabídka oproti jiným pračkám
 • Průměrná spotřeba vody

Zjistit aktuální cenu

Už je to dlouho, co člověk musel prádlo nosit k potoku, vyprat ho ve studené vodě, sušit na louce a strávil tím celý den, často i dva nebo tři. Stejně tak už je to dávno, kdy se prádlo pralo ve dřevěných pračkách ovládaných pákou. Ne, v dnešní době jsou tyto spotřebiče skutečně moderní a jsou to více než platní pomocníci pro každou ženu v domácnosti. Nabízí nepřeberné množství funkcí a parametrů, které mají majitelům usnadňovat život. Někdy je však čísel a cizích názvů trochu moc. Když se řekne AbsoluteCare, BabyProtect nebo třeba EcoSilence Drive, málokdo bude vědět, co si pod těmito pojmy představit. My vám s tím chceme v našich recenzích pomoct. Dnes se podíváme podrobněji na pračku Bosch WAT24360BY a na její vlastnosti a společně si ukážeme, co je pro vás při výběru nového spotřebiče důležité vědět.

Provedení

Pračka Bosch WAT24360BY se vyznačuje pěkným a jednoduchým designem. I přes pověstnou německou strohost rozhodně nebude ve vaší domácnosti ostudou, naopak. Kromě toho je však její provedení i praktické. Je stabilní, boční panely mají navíc schopnost tlumit vibrace. Zejména však oceňujeme, že dvířka jsou prosklená a je jimi vidět do bubnu pračky. Líbí se nám na nich také přítomnost kovového zámku namísto plastového. Zavěšená jsou vlevo, dají se otevírat ve velkém úhlu a nebudou vám tedy při vkládání a vybírání prádla překážet. Kromě toho má plnící otvor průměr 32 centimetrů. Je to dost, abyste mohli prádlo snadno vložit i vyjmout. Srdcem celé pračky je však její buben. Model Bosch WAT24360BY se může pochlubit technologií VarioDrum, který svou unikátní strukturou chrání prádlo a výrazně snižuje jeho mačkavost. Navíc disponuje i velmi dobrou kapacitou, jeho objem je 63 litrů a během jednoho cyklu v něm můžete vyprat až 8 kilogramů suchého prádla.

Kromě bubnu pračky je velmi zajímavý také její motor. Tato pračka je vybavena asynchronním motorem EcoSilence Drive. Jeho výhodou je absence uhlíků, díky čemuž je tišší, úspornější a spolehlivější. Zároveň se také zahřívá mnohem pomaleji než obyčejný motor, takže z něj neuniká zbytečně teplo. Díky tomu je také odolnější a trvá mu mnohem déle, než se opotřebí. O tom, že jeho životnost je vysoká, svědčí i desetiletá záruka, jakou na něj výrobce nabízí. Velmi mu věří a neváhá toho komerčně využít. Řízený je celý motor frekvenčně, takže otáčky a chod lze řídit velmi snadno. To znamená také mnohem jednodušší ovládání samotné pračky.

Kromě prosklených dvířek je velmi výrazným vnějším prvkem pračky ovládací knoflík na středu pračky a LED displej na pravé straně. Ten vám ukáže jak zbývající čas do ukončení cyklu, tak i počet otáček a další údaje o praní. Navíc vám umožňuje odložit praní až o 24 hodin. Tlačítko TouchControl vám pak umožňuje kromě volby programu také nastavení počtu otáček nebo ukončení máchání. Z tohoto pohledu je ovládání velmi variabilní a průběh cyklu si mohou náročnější uživatelé sami nastavit (až na teplotu vody). Příslušenstvím je také přívodní hadice o délce 150 centimetrů, což je oproti některým jiným modelům poměrně dostačující.

Spotřeba a zpracování

Pračka Bosch WAT24360BY vyniká zejména svou energetickou spotřebou. Patří do energetické třídy A+++, což znamená velmi výraznou úsporu elektřiny. Tak výraznou, že ji zcela jistě pocítí i vaše peněženka. S vodou je to už o něco horší, průměrná spotřeba 9900 litrů vody ročně patří spíše do průměru. Co se nám na pračce naopak líbí, to je kvalita odstřeďování. Maximální počet otáček dosahuje hodnoty až 1200 otáček za minutu, což stačí na to, aby se mohl tento model zařadit do B třídy účinnosti odstřeďování. V prádle tedy zůstane jen nějakých 45 až 54 % zbytkové vody. Tím ušetříte energii u sušení a navíc ho i zkrátíte.

Velmi dobrým parametrem, kterým se pračka vyznačuje, je také její hlučnost. Při praní generuje tento spotřebič zvuk o intenzitě pouhých 50 decibelů. To je opravdu skvělé číslo, jakým se vyznačují špičkové pračky na trhu. Při odstřeďování už je to o něco horší. Tam dosahuje zvuk intenzity celých 74 decibelů. To už není zrovna málo, ale přesto je to v konkurenci ostatních praček dobré číslo. Při odstřeďování jsou pračky obecně hlučné, proto vám doporučujeme pračku umístit dále od obývaných místností, buďto do koupelny nebo do technické místnosti. I přesto ale patří model mezi nejtišší na trhu. Svůj podíl na tom má zejména technologie AntiVibration Design. Kruhovité struktury na bočních panelech totiž zajišťují pračce větší stabilitu a redukují vibrace. Tím se provoz ztlumí na minimum. V nízké hlučnosti hraje ostatně roli také velmi tichý motor.

Co je velkou předností pračky Bosch WAT24360BY, to je systém ActiveWater Plus. Ten dokáže prostřednictvím systému bezstupňové automatiky šetřit vodu. Po celou dobu pracího cyklu je totiž kontrolován jeho průběh a spotřeba vody a energie se pak v závislosti na druhu a množství prádla v bubnu optimalizuje, aby byla co nejnižší při zachování maximální kvality praní. To se děje na základě průtokových senzorů a senzorů, měřících stojatou vodu v bubnu pračky. Úsporám napomáhá také systém VarioPerfect. Ten umožňuje nastavení pracích programů tak, aby byly co nejúspornější a nejrychlejší. Doporučujeme zde ale hlídat míru znečištění prádla, prát hodně špinavé prádlo v rychlém programu by byla hloupost a ničemu by to nepomohlo. Pokud však nastavíte všechno optimálně, vypere se vaše prádlo kvalitně a až o dvě třetiny rychleji. Spotřeba energie se tak může snížit až o 50 %.

Mimo všechno popsané najdeme u pračky i řadu běžných, ne však samozřejmých funkcí, jako je třeba funkce snadného žehlení (která zabrání zbytečnému zmačkání prádla), funkce odloženého startu (až o 24 hodin, což oceníte například chcete-li začít prát před odchodem do práce) nebo zvukové signály ukončení cyklu. Dnes už je běžná také mechanická dětská pojistka, která dokáže zabránit otevření pračky během cyklu. Méně obvyklá už je elektronická dětská pojistka, která zamyká ovládání pračky. S radostí však můžeme konstatovat, že pračka Bosch WAT24360BY ji v sobě zabudovanou má. Kromě toho disponuje také ochranou proti škodám způsobeným vodou.

Programy

Tato pračka disponuje celkem 11 programy, přičemž pro bavlnu i pro snadno udržovatelné prádlo zde existuje několik variant teploty vody. V čem spatřujeme drobnou nevýhodu, je nemožnost nastavit si teplotu praní manuálně, hodnoty jsou pevně dané. Alespoň zde ale nechybí možnost start/pauza s re-load funkcí. To znamená, že pračku lze libovolně zastavit, otevřít, pokud není buben plný vody, a doplnit tam třeba zapomenuté prádlo. Po uzavření pak můžete program znovu spustit a dokončit. Šikovná a užitečná je také signalizace ukončení praní.

Z programů nás nejvíce zaujal Super rychlý prací cyklus, který zvládne vaše prádlo vyprat už za 15 až 30 minut, což se hodí zejména tehdy, když potřebujete málo znečištěné prádlo přeprat a po rychlém vysušení si ho vzít na sebe třeba do práce. Kromě dalších, poměrně běžných programů, jako je třeba Vlna, Mix nebo Sport zde najdeme také program AlergiePlus, který je mezi moderními pračkami poměrně v módě. Vhodný je zejména pro prádlo, které přijde do přímého kontaktu s pokožkou. Někdo totiž může být citlivější na alergeny, které zůstanou v prádle usazené, nebo na zbytky pracího prášku. Tento prací cyklus, kterému byla udělena pečeť kvality ECARF, dokáže obojí z prádla odstranit a pokožku nejen alergiků, ale třeba i dětí takto chránit. Alergikům ostatně pomáhá také funkce rozpoznání pěny.

Programy

 • Bavlna – 20/40/60/90°C
 • Snadno udržovatelné – 30/40°C
 • Máchání
 • Odstředění/odčerpání
 • Vlna – studená – 40°C
 • Jemné/hedvábí – studená – 40°C
 • Mix – studená – 40°C
 • Super rychlý 15/30minut
 • Sport
 • Košile a halenky – studená – 60°C
 • AlergiePlus – 60°

Finální verdikt

Pračku Bosch WAT24360BY patří podle nás mezi nejlepší modely na trhu. Její design je pěkný, promyšlený, uvnitř ho pak doplňuje speciální buben a motor EcoSilence Drive. Spotřebou energie se řadí do kategorie A+++, spotřeba vody je průměrná, hlučnost je na velmi nízké úrovni. Nabízí vám velmi kvalitní praní a také odstřeďování, ačkoliv programová nabídka bývá občas trochu věcí. Na druhou stranu velmi příznivě kvitujeme přítomnost programu pro alergiky AlergiePlus. Až na pár detailů jsme nenašli na pračce nic, s čím bychom neměli být spokojení, a proto nám nezbývá než tento model vřele doporučit každému, kdo se nebojí připlatit si za kvalitu.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 50 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 74 dB
 • Rozměry – výška: 84,8 cm
 • Rozměry – šířka: 59,8 cm
 • Rozměry – hloubka: 59 cm
 • Hmotnost: 70 kg
 • Maximální náplň: 8 kg
 • Objem bubnu: 63 l
 • Typ dveří: sklo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *