Pračka Beko WMY 81243 CS PTLMB1 : Recenze

Beko WMY 81243 CS PTLMB1

Beko WMY 81243 CS PTLMB1
9.3

Kvalita praní

9.0 /10

Hlučnost

9.5 /10

Spotřeba

9.5 /10

Cena/výkon

9.0 /10

Výhody

 • Objem bubnu 8 kg
 • Tichý provoz
 • Záruka na motor i pračku
 • Programová výbava

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Velká spotřeba vody

Zjistit aktuální cenu

V současnosti patří pračky mezi ty nejzákladnější spotřebiče, které nemohou chybět v žádné domácnosti. Posuďte sami, dokážete si představit, že byste prali všechno prádlo ručně? V minulosti to byla běžná rutina, ale dnes se nám nechce prát v ruce vůbec nic. Naštěstí pračky existují a jsou dnes často na špičkové úrovní. Navíc v kombinace se sušičkou prádla máte prádlo během nějakých 4 hodin vyprané i suché a složené ve skříni. Co víc si přát? Ale aby vám pračka takto dobře sloužila, je potřeba dbát na její parametry. Pojďme se tedy společně na jednu z nich podívat a zaměřit se na to, co by mělo o koupi rozhodovat. Pro dnešek jsme zvolili k recenzi pračku Beko WMY 81243 CS PTLMB1, která na trhu učarovala nejen extra objemným bubnem a programem BabyProtect.

Pracka-Beko-WMY-81243-CS-PTLMB1

Provedení

Pračka s předním plněním Beko WMY 81243 CS PTLMB1 na jednu stranu nevyniká nijak nápaditým designem. Na druhou stranu v jednoduchosti je síla a nám se její vzhled docela líbí, i díky kovovému rámu dveří. To je však vedlejší, pojďme k důležitějším věcem. Jak jsme již zmínili, tento model se vyznačuje zvlášť velkým bubnem. Na jedno praní do něj umístíte až 8 kilogramů suchého prádla. Jedná se proto o ideální spotřebič do čtyř- a vícečlenných domácností, kde se pere velmi často. Navíc do bubnu vedou velká dvířka (o průměru 34 centimetrů), díky kterým do pračky snadno dostanete i župany, ubrusy nebo deky, zkrátka objemnější prádlo.

Samotná vnitřní struktura bubnu je pro nás také velmi zajímavá. Je charakteristická strukturou AquaWave. Díky inovativnímu bubnu, lopatkám a šikovnému designu zaručuje AquaWave jemnou a efektivní péči o všechny tkaniny. Prádlo se tedy neopotřebuje ani po delším praní. Navíc tato vychytávka simuluje pohyb vln a chrání oblečení před vyblednutím. Speciálně navržený buben totiž prádlo nese na vlnách, takže se pohybuje šetrně k textilii. Navíc, součástí této technologie je i speciální tvar dvířek, který přispívá k důkladnějšímu promíchání prádla. A celé to přispívá k nižší spotřebě.

Pracka-Beko-WMY-81243-CS-PTLMB1

Součástí této pračky je také ProSmart Invertor Motor. Ten svou inovativní technologií pomáhá snižovat náklady a spotřebu a pro moderní pračky je typický. Navíc, ač se to někomu nemusí zdát, tím, že motor šetří energii, šetří také materiál zbytku pračky a ta má potom větší a delší životnost. Jak moc mu výrobci věří dosvědčuje také fakt, že na něj společnost Beko poskytuje až desetiletou záruku. Podobnou důvěru ostatně vkládají i do celé pračky, na kterou se vztahuje záruka na pět let.

Velmi výrazným prvkem pračky je také její ovládání, kterého si určitě na první pohled všimnete. Nejde přehlédnout. Sestává z ovládacího tlačítka na středu a informačního displeje na pravé straně pračky. Jedná se o šikovný nástroj, který vás bude informovat o průběhu cyklu i o zbývajícím čase. Firma Beko si navíc zakládá na bezpečnosti a na tom, že její modely jsou určeny pro rodiny s dětmi. Proto nemohla opomenout přidat bezpečnostní dětskou pojistku, která sestává ze zámku tlačítek i zablokování otvírání dveří. Vaše děti tak pračku rozhodně nevyužijí jako hračku.

Spotřeba a zpracování

Tato pračka patří do nejšetrnější energetické třídy A+++. Za rok s ní spotřebujete zhruba 193 kWh, což je dobrý výsledek. O něco horší je to s vodou, její průměrná spotřeba je 9900 litrů za rok. To už zase tolik dobré není. Na druhou stranu, kvalita praní to vyvažuje. Pokud jde o účinnost praní, zařazujeme ji do nejvyšší třídy A. V kvalitě odstřeďování zase dosahuje úrovně B, což znamená že ve vyždímaném prádle zůstane 45 až 54 % vody. Takové množství zbytkové vody je velmi dobrým výsledkem. Odpovídá tomu také intenzita ždímání. Maximum této pračky se totiž šplhá až na 1200 otáček za minutu, čímž se pračka řadí k vysokému nadprůměru.

Z hlediska hlučnosti patří mezi tišší pračky. Při praní generuje zvuk ve výšce 53 decibelů, díky čemuž ji řadíme k nadprůměru. Odstřeďování je taktéž v porovnání s většinou praček přijatelné, mohlo být hůř. Intenzita zvuku zde šplhá k 75 dB, což je zhruba průměrná hodnota. Pro lepší představu, co si pod těmito čísly představit, vám nabízíme na naší úvodní stránce srovnání s jinými zvuky v domácnosti.

Pracka-Beko-WMY-81243-CS-PTLMB1

Pračka Beko WMY 81243 CS PTLMB1 má, tak jako většina modelů společnosti Beko, vyvinuté elektronické vyvážení náplně. Tento systém zajišťuje správné rozložení prádla uvnitř bubnu a eliminuje vibrace a hluk. Dokonce se postará o maximální stabilitu při odstřeďování. Umožňuje to využití maximální rychlosti ždímání,aniž byste se museli bát, že se pračka převrátí. Podobně automaticky funguje řídící systém, který přizpůsobí spotřebu vody s dostatečnou přesností v závislosti na hmotnosti a druhu prádla. Pamatujte, že i ta nejmenší úspora vody pomůže snížit spotřebu energie.

Pracka-Beko-WMY-81243-CS-PTLMB1

Díky systému AquaFusion je téměř 100 % pracího prostředku využito na praní. Nedochází k jeho ztrátě jako u běžných praček. Ty totiž část prášku spláchnou spolu s odtékající vodou do odpadu. To se u této pračky nestane. Ušetřit můžete také díky funkci odloženého startu. Tím, že ho můžete odložit až o 24 hodin, není problém využít noční tarif proudu. Navíc má tento model navržené Hi-Tech ohřevné těleso, které je pokryté vrstvou niklu. Je díky tomu dokonale chráněné proti korozi. Jeho životnost je až 100-krát vyšší v porovnání se standardními ohřevnými tělesy. Proto není nutná žádná další ochrana proti poškození nebo usazování vodního kamene.

Programy

Pračka Beko WMY 81243 CS PTLMB1 vám ve své nabídce dává na výběr mezi 16 užitečnými programy, mezi kterými nechybí jak ty základní (například Bavlna nebo Syntetika), tak i některé pokročilé. Kupříkladu cyklus Vlna se vyznačuje extrémně jemnou a starostlivou péči o vaše vlněné oblečení. Praní tedy je ještě šetrnější, než kdybyste oděvy prali v ruce. Podobně šetrný je i program Tmavé prádlo. Častým problémem praní je vyblednutí barev. Tento prací cyklus je však natolik citlivý, že praní probíhá při nízkých teplotách a s velice jemnými pohyby bubnu, čímž se těmto problémům dá předcházet.

Tajnou zbraní pračky je však program BabyProtect. Ten se nalézá téměř u všech spotřebičů společnosti Beko (například u sušiček nebo myček nádobí) a je velkou předností těchto výrobků oproti konkurenci. Program totiž zajistí dokonalé vyprání prádla nejen pro děti, ale třeba i pro alergiky. Dochází totiž ke sterilizaci prádla, odstranění bakterií, alergenů i choroboplodných zárodků v důsledku vysoké teploty. Intenzivní máchání pak pomáhá odstranit zbytky pracích prostředků a aviváže. To také pomáhá chránit uživatele s citlivou pokožkou. Podobně užitečný může být pro majitele domácích mazlíčků program Pet, který dokáže účinně odstraňovat zvířecí chlupy. Ty také nemusí být úplně zdraví prospěšné.

Pracka-Beko-WMB-51032CSPTY

Pracka-Beko-WMB-51032CSPTY

Poměrně šikovná je nabídka rychlých pracích programů. Například program Express umožňuje zkrátit dobu praní o 30 až 50 % času v závislosti na druhu textilie. Podobně je na tom i cyklus Daily Express Program, který je však o něco úspornější. Nenabízí, oproti prvnímu jmenovanému, tak intenzivní praní, ale mírně znečištěné prádlo vypere velmi dobře za velmi krátkou dobu. Využívá se k tomu voda v teplotě 0 až 90°C. Velmi frekventovaný je v tomto ohledu také režim Express Super Short. Je určený pro praní lehce zašpiněných textilii, které stačí pouze opláchnout. Tento program zvládne vyprat 2 kilogramy prádla v rozmezí teplot od 0 do 30°C a to za pouhých 14 minut.

Programy

 • Bavlna
 • Bavlna ECO
 • Syntetika
 • Denní praní
 • 40 min/40 °C
 • Hygiena 20 °C
 • Jemné 20 °C
 • Vlna
 • Ruční praní
 • Refresh
 • BabyProtect
 • Auto program
 • Express Super Short
 • Tmavé prádlo

Pracka-Beko-WMY-81243-CS-PTLMB1

Finální verdikt

Tento model patří do střední cenové kategorie. Za vyšší cenu zde dostanete spotřebič, který šetrně vypere jakékoliv prádlo. K dispozici budete mít množství užitečných programů. Díky invertorovému motoru (na který se mimochodem vztahuje desetiletá záruka) bude vaše pračka ještě šetrnější. Obecně si můžeme říct, že Beko WMY 81243 CS PTLMB1 patří mezi nejkvalitnější a nejprodávanější pračky střední třídy. S velmi příznivou hlučností a programem BabyProtect, typickým pro výrobky Beko, se hodí především do rodin s dětmi. Navíc vyniká extrémně objemným bubnem, díky kterému se nemusíte bát záplavy prádla. S uvedenými parametry vám tedy pračku Beko WMY 81243 CS PTLMB1 rozhodně doporučujeme.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 53 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 75 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 54 cm
 • Hmotnost: 70 kg
 • Maximální náplň: 8 kg
 • Objem bubnu: 45 l
 • Typ dveří: sklo

2 komentáře: „Pračka Beko WMY 81243 CS PTLMB1 : Recenze

 • 22.5.2018 (14:01)
  Permalink

  Diky teto recenzi jsem si tu pracku koupil. Bohuzel programem kosile, ktery byl pro me jeden z nejdulezitejsich, nedisponuje.

  Reagovat
  • 15.11.2018 (15:34)
   Permalink

   Dobrý den,
   velice se omlouváme, do recenze se nám vloudila chybička, redaktor prohodil informace (mimochodem, stejnou chybu obsahuje třeba i Heuréka). Děkujeme za upozornění, byť se model již neprodává, opravili jsme daný údaj. Mrzí nás to, snad se na nás příliš nezlobíte. Ještě jednou se hluboce omlouváme.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *