Pračka AEG ProSteam L7FBE48SC : Recenze

AEG ProSteam L7FBE48SC

AEG ProSteam L7FBE48SC
9.4

Kvalita praní

9.3 /10

Hlučnost

9.5 /10

Spotřeba

9.4 /10

Cena/výkon

9.3 /10

Výhody

 • Tichý provoz
 • Parní praní
 • Hadice Aqua Stop
 • Energetická třída A+++
 • Pěkný design

Nevýhody

 • Jen 10 programů
 • Velká spotřeba vody

Zjistit aktuální cenu

Zajímali jste se někdy o to, jak to dříve chodilo třeba na vesnici s praním? Ve městě byly velké prádelny, kde bylo možné si za peníze prádlo vyprat, ale na venkově musely ženy chodit k potoku, všechno prát a ždímat ručně… No, byla to těžká práce, to nebudeme zastírat. Buďme rádi, že dnes již máme pračky, takže moderní svět takové problémy řešit nemusí. Dnes existují automatické pračky, do kterých jen vložíte prádlo, nastavíte program a necháte přístroj pracovat. Ale zárukou kvality je pouze váš dobrý výběr, takže si dejte pozor. Naše recenze vám poradí – dnes budeme testovat pračku AEG ProSteam L7FBE48SC.

Provedení

Začněme tím, co vidíte na první pohled. A to je design této pračky. Ten vás, věříme, zaujme od první chvíle, kdy ji spatříte. Tato volně stojící předem plněná pračka je k dostání v základní bílé barvě, její vzhled je ale ozvláštněn na levé straně nerezovou nádobkou na prací prášek, na pravé straně černým ovládacím panelem s LCD displejem. Ovládací kolečko je taktéž nerezové, usazené v černém rámu. To samo o sobě vytváří velmi efektní dojem, umocněný ještě nerezovým orámováním prosklených dvířek. Nám se příliš nelíbí jejich madlo, vychýlené do prostoru před pračku, ale to už záleží na vkusu každého uživatele. Někdo s ním možná spokojený bude, nechceme ho proto odsuzovat. My osobně hodnotíme design této pračky jako velmi povedený.

Ovládání probíhá skrze kolečko a skrze středně velký panel s českými popisky. Slovíčko českými zdůrazňujeme, protože pro řadu uživatelů to může být značné zjednodušení. Ne každý z nás umí anglicky nebo dokonce německy. Využít pak můžete LCD displej, který vám ukazuje nastavení programu i zbývající čas cyklu. Uvnitř pračky najdete carboranovou nádrž (materiál, obsahující uhlovodíky a bor), a především speciální ÖKO-invertorový motor s velkým výkonem. Jeho specialita tkví v tom, že na rozdíl od jiných motorů zde energii nepřenáší uhlíky. Znamená to tedy výrazně vyšší účinnost a také delší životnost. Motor této pračky navíc pracuje s permanentním magnetem, takže nedochází k žádnému tření.

Velkou výhodou pračky je speciální senzor Aqua Control, který zabraňuje přetečení v případě poruchy. Přívodní hadice pak obsahuje bezpečnostní ventil AquaStop, který přívod vody zastaví, pokud dojde k havárii. Vana pračky je pak opatřená plovákem, který v takovém případě automaticky sepne čerpadlo a odčerpá vodu ven. Velmi užitečnou vychytávkou (a nutností k tomu, aby plovák fungoval správně) jsou čtyři nastavitelné nožičky, díky nimž snadno vyrovnáte nerovnosti podlahy koupelny. Manipulace s nimi, jak jsme vyzkoušeli, je snadná a zvládne ji každý. Po stránce provedení na nás pračka zanechala silný dojem.

Spotřeba a zpracování

Pokud se máme podívat této pračce pod pokličku, měly by nás zajímat především její číselné parametry, charakterizující její fungování. Energetická třída pračky AEG ProSteam L7FBE48SC je A+++, to jest nejvyšší. Znamená to pro vás v praxi značné úspory elektrické energie. Její průměrná roční spotřeba je pouze 137 kWh, což je jedno z nejlepších čísel na trhu. Bohužel, kompenzuje to do jisté míry vysoká spotřeba vody, 10 999 litrů za rok je moc. Účinnost praní je standardní, tak jak udávají vyhlášky, tedy A, účinnost odstřeďování se však do nejlepší kategorie nevejde. Po odstředění zbude v prádle více než 45 % vlhkosti, třída účinnosti odstřeďování je tedy B.

Z hlediska hlučnosti patří pračka díky invertorovému motoru k nejtišším na trhu. Při praní generuje zvuk, který dosahuje intenzity pouze 51 decibelů, to je dobré číslo. Horší je to při odstřeďování, to je hlučnost celkem 75 decibelů. Uvážíme-li ale, že při tom musí pračka vyvinout výrazně vyšší otáčky, a že málokterá pračka na trhu je na tom výrazně lépe, najednou nám to nepřijde jako tak hrozné číslo. U pračky pak nechybí zvuková signalizace na konci cyklu (kterou lze samozřejmě i vypnout, aby vás nerušila), dětská pojistka (která zabrání vašim dětem, aby prací cyklus svou zvědavostí nějak narušily), ani funkce odloženého startu. Ta je neocenitelná, pokud potřebujete, aby pračka doprala teprve tehdy, až se vrátíte z práce, nebo pokud chcete využít zvýhodněných nočních tarifů elektřiny.

Z technologií pračky určitě stojí za zmínku ta, která dala modelu jméno, ProSteam. Ta umožňuje zakončit praní párou. Tím se omezuje pomačkání prádla, oblečení se osvěží a odstraní se z něj i ty nejodolnější pachy. Využít lze i speciální parní program, který tato pračka taktéž nabízí. Pro pračky AEG je dále typická technologie ProSense, díky níž bude za pomoci vážení prádla a informací, snímaných ze senzorů, přizpůsoben prací cyklus tak, aby byla vašemu prádlu zajištěna maximální péče – lze takto upravit délku cyklu, spotřebu vody i výkon. Za pomoci této automatiky lze tedy vašemu prádlu zajistit optimální podmínky.

Jak jsme se již zmínili, co do energií je tato pračka velmi úsporná. Nemělo by nás tedy překvapit, že vám dovolí zkrátit program i bez toho, abyste připláceli za elektřinu. S pomocí funkcí TimeSave a Eco je možné dosáhnout kompromisu mezi spotřebou, časem a výkonem tak, aby byla spokojená i vaše peněženka. Navíc je maximálně využit prací prášek – tomu napomáhá speciální Eco systém (díky němuž lze dosáhnout dobrých výsledků i za nižší teploty, než je běžné) i speciální protipěnový systém (který brání přehnanému napěnění pracího prostředku). Navíc je v pračce AEG ProSteam L7FBE48SC zakomponována funkce SoftPlux, která zajistí, aby se aviváž po dosažení bubnu dostala ke všem částem oblečení a snáze se rozptýlila. Tím se zvyšuje životnost vašeho oblečení, zvláště pak toho jemného a choulostivého.

Programy

Na závěr se podívejme na programové vybavení tohoto modelu. Pračka disponuje deseti programy. Někomu by to mohlo připadat málo, ale věřte, že výběr programů vytvořil výrobce velmi dobře. V zásadě je v něm zahrnuto všechno, co může průměrná domácnost potřebovat. Variabilitu výběru pak ještě zvyšuje fakt, že můžete nastavit teplotu, počet otáček, přidat k programu extra máchání nebo stisknutím tlačítka zapnout jednu z funkcí předpírka/skvrny. Délku programů je pak ve výsledku možné zkrátit, pokud je vaše prádlo třeba jen slabě zašpiněné. Na závěr každého programu je možné přidat krátké parní praní (funkce Pára Plus) a praní zakončit tak, aby bylo prádlo co nejméně zmačkané a snáze se žehlilo.

Z programů pračky je třeba jmenovat program Pára, díky němuž se snižuje pomačkání prádla a snižuje se nutnost žehlení. Antialergický program zase, jak napovídá už jeho název, pere za vysoké teploty (nad 60 °C) a pomáhá odstraňovat bakterie nebo alergeny. Pro malé děti nebo pro alergiky se to skutečně vyplatí. Zajímavý je také krátký, dvacetiminutový program, který vám dává možnost vyprat jen slabě zašpiněné prádlo během dvaceti minut. Je to možná nejkratší možný čas, ve kterém jde prádlo vyprat.

Programy

 • Bavlna
 • Syntetika
 • Jemné prádlo
 • Vlna/hedvábí
 • Pára
 • Antialergický
 • 20 min.
 • Outdoor
 • Lůžkoviny
 • Džíny

Finální verdikt

Na závěr přichází místo na hodnocení. Pračku AEG ProSteam L7FBE48SC hodnotíme jako velmi dobrou, to je potřeba říct hned na začátku. Designově je velmi povedená, patří mezi ty nejhezčí, které jsme testovali. Spotřebou se řadí do třídy A+++, což je dobrý výsledek, navíc průměrná roční spotřeba je udivující. Problémem je pouze spotřeba vody, ta je vysoká, celých 10 999 litrů za rok. Hlučností patří k těm nejtišším, kapacita bubnu je dostačující pro 8 kilogramů prádla. Nechybí funkce odloženého startu a dětského zámku, navíc velmi příznivě hodnotíme přítomnost funkcí Eco a TimeSave, díky nimž ušetříte čas i peníze za energii. Programová výbava není sice nejbohatší, ale variabilita jednotlivých programů to nahrazuje. Navíc nechybí speciální program pro parní praní. S touto pračkou si přijde na své asi každá domácnost.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 51 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 75 dB
 • Rozměry – výška:               85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 54,2 cm
 • Hmotnost: 72 kg
 • Maximální náplň: 8 kg
 • Objem bubnu: 55 l
 • Typ dveří: Sklo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *