Pračka AEG Lavamat 88560TL : Recenze

AEG Lavamat 88560TL

AEG Lavamat 88560TL
9.5

Kvalita praní

9.3 /10

Hlučnost

9.4 /10

Spotřeba

9.8 /10

Cena/výkon

9.4 /10

Výhody

 • Extrémně dobrá hodnota spotřeby
 • Prostorově nenáročná
 • Poměrně tichá při praní
 • Dobrá hodnota otáček a účinnost odstřeďování

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Anglický popis ovládání
 • Poměrně hlučná při odstřeďování

Zjistit aktuální cenu

Pračky s horním plněním představují na dnešním trhu menšinu. Na druhou stranu, jsou poměrně užitečné třeba pro starší lidi, pro které by mohlo být nepříjemné ohýbat se ke dvířkům pračky s předním plněním. Takto naplní pračku shora, zavřou víko a mohou prát. Ale jelikož je mezi pračkami s horním plněním menší výběr, je také potřeba více hledat kvalitu. Někdy to může být složité, nicméně naše recenze AEG Lavamat 88560TL, v tuto chvíli poměrně oblíbené pračky, by vám mohla pomoci.

Provedení

Hned na úvod si povězme, že se v případě AEG Lavamat 88560TL jedná o volně stojící pračku prádla s horním plněním. To je velmi důležitá informace, protože je určující pro celou řadu dalších vlastností. Po stránce rozměrů je typickým příslušníkem své třídy. Její výška je 89 centimetrů (což je o něco málo více, než jsme zvyklí u praček s předním plněním), na šířku má 40 centimetrů a do hloubky 60 centimetrů. Je tedy relativně prostorově úsporná a vejde se i do menších místností. Hmotnost pračky je ale i přesto celkem 65 kilogramů, což může být zejména při stěhování lehce omezující. Na druhou stranu, u praček jde o relativně běžný fakt, že je jejich hmotnost poněkud vyšší, než s čím se setkáte třeba u sušiček (proto se sušičky umísťují na pračky a ne obráceně). Pro snazší stěhování má pračka dvě kolečka a pro jednodušší vyvážení také dvě nastavitelné nožičky.

Přejděme nyní k designu pračky. Ne, že by byl pro fungování nějak zvláště důležitý, ale je vždycky lepší, pokud přístroj vypadá pěkně, přinejmenším se za něj nemusíte stydět, když přijde návštěva. Pračka AEG Lavamat 88560TL je svým způsobem poměrně nenápadná – k dostání je v bílém provedení se zaoblenými rohy (což je jednak hezčí, jednak bezpečnější), po bocích pláště má speciální prohlubně kvůli stabilitě a také kvůli snížení hlučnosti (takzvaná technologie Silent System Plus). Nechybí ani izolace pláště, to kvůli snížení hlučnosti. Madlo na otevírání víka je nerezové, což vypadá efektně. Ovládací panel je pak takový, jak ho známe od předem plněných praček AEG, tedy také nerezový. Je umístěn v zadní části pračky. Sestává z černého LCD displeje, ovládacího kolečka a popisků programů (které by podle výrobce měly být v češtině, ale mnoho takových modelů v nabídce není, spíše se setkáte s anglickými popisky). Ovšem s pomocí návodu, který je kompletně v češtině, byste si měli poradit a časem se popisky naučit, pokud sami neumíte anglicky.

AEG Lavamat 88560TL ovládání

Uvnitř pračky bychom se měli především podívat na buben. Chybí nám od výrobce údaj o jeho objemu, ale odhadujeme od pohledu, že dosahuje zhruba průměrné velikosti (což se dá vzhledem ke kapacitě očekávat). Je nerezový a disponuje funkcí automatického nastavení do horní pozice po skončení cyklu, abyste ho nemuseli kvůli vyndávání prádla otáčet. Víko se nám pak otevíralo poměrně dobře a snadno, bez odporu, což je důležité. Součástí pračky je pak také tichý, invertorový motor, který využívá přímého elektrického řízení, čímž je zajištěn plynulejší chod, delší životnost a menší hlučnost (nevyužívá totiž uhlíky, které se časem opotřebovávají a dřou o sebe).

AEG Lavamat 88560TL pračka

Spotřeba a zpracování

Teď se dostáváme k parametrům, které vás u pračky AEG Lavamat 88560TL asi zajímají nejvíce, protože mají bezprostřední vliv jak na kvalitu praní, tak i na celkové fungování přístroje. Začněme spotřebou vody a energií. V této věci je pro vás stěžejní energetický štítek, na němž všechny údaje najdete. Pračka AEG Lavamat 88560TL patří do energetické třídy A+++, což je velmi dobrý výsledek, lepšího dosáhnout nelze. V praxi to znamená maximální možné úspory elektrické energie (průměrná spotřeba je 122 kWh za rok, na jeden cyklus to dělá 0,71 kWh). Pokud jde o spotřebu vody, ta dosahuje 8990 litrů za rok, což dělá 46 litrů na jeden cyklus. Maximální počet otáček je 1500 za minutu, což je velice pěkná hodnota, která se pohybuje v téměř ideálním rozmezí.

Z hlediska hlučnosti vám opět napoví energetický štítek, na něm jsou totiž uvedeny obě hodnoty. Proč obě? Protože u praček se běžně uvádí hlučnost při praní i při odstřeďování (které se od sebe často i velmi výrazně liší). To je i tento případ – při praní generuje tato pračka zvuk o intenzitě 47 dB (což je velmi dobrý výsledek), při odstřeďování je však výrazně hlučnější a hlučnost dosahuje hodnoty 77 dB, což už je poměrně hodně a může to být nepříjemné. Co vám říká energetický štítek dále? Především maximální kapacitu – ta je u této pračky 6 kilogramů prádla. Není to mnoho, na druhou stranu je to dané tím, že se jedná o pračku s horním plněním, které jsou obecně menší. Pro průměrnou domácnost je to dobrá kapacita, velké rodiny s pěti a více členy by však měly zvážit, jak moc se jim to vyplatí. Účinnost praní je třídy A, účinnost odstřeďování pak taktéž. To je dobře, protože pak v prádle zůstává po odstředění méně než 45 % vlhkosti a snáze se tedy suší.

AEG Lavamat 88560TL buben

Nezapomeňme na funkční vybavení. Základní funkce, jako je odložený start nebo dětská pojistka bychom pouze zmínili. Jsou dnes téměř samozřejmé a měli byste je rozhodně od své pračky vyžadovat, jsou důležité jak pro váš komfort, tak i pro vaše bezpečí. Přejděme spíše k pokročilejším funkcím. Pračka především disponuje inteligentní technologií OptiSense, díky které dokáže sama přizpůsobit délku programu velikosti náplně a zajišťuje tak optimální péči o vaše prádlo s důrazem n zachování jeho struktury, tvaru a barvy. Šetrnou péči o vaše prádlo různých typů a materiálů pak má na starosti systém ProTex Plus, oceněný modrým certifikátem Woolmark.

Kromě toho má pračka velmi šikovný dávkovač pracího prostředku, který se podle nás velmi dobře plní a snadno se čistí. Z hlediska bezpečnosti nechybí jištění víka, kontrola vyvažování náplně v bubnu a ochrana proti vytopení.

AEG Lavamat 88560TL energetický štíte

Programy

Pračka AEG Lavamat 88560TL je programově vybavená poměrně bohatě. Má celkem 16 programů, mezi nimiž nechybí ani některé pro speciální typy materiálů (vlna, hedvábí, džíny), což oceňujeme. Nabídka je opravdu široká. Nám se velmi líbí extra tichý program (bez odstřeďování), program pro snadné žehlení (u kterého se zabrání pomačkání prádla) nebo antialergický program praní při vysokých teplotách. Rychlý program zde zastupuje program Rychlý 20 minut, který dokáže za tento čas vyprat 3 kilogramy prádla. Za zmínku pak určitě stojí další dva programy, takzvané parní.  Jednak je to Pára osvěžení, který je schopen za pomoci páry odstranit z prádla pachy, Pára proti pomačkání pak umožňuje prádlo vyhladit a redukovat pomačkání.

AEG Lavamat 88560TL ovládací kolečko

Programy:

 • Bavlna
 • Extra tichý
 • Syntetika
 • Snadné žehlení
 • Jemné
 • Vlna/Hedvábí
 • Lůžkoviny
 • Antialergický
 • Odstředění/vypouštění
 • Máchání studená
 • Džíny
 • 20 min
 • Super ECO
 • Bavlna úsporný
 • Osvěžení parou
 • Parní program proti pomačkání

Verdikt

Mezi pračkami s horním plněním na nás udělala pračka AEG Lavamat 88560TL opravdu velmi dobrý dojem. Vyniká naprosto skvělou spotřebou, dobrou hlučností při praní a vysokou účinností. Nelíbí se nám hlučnost při odstřeďování, ale funkční vybavení i seznam programů oceňujeme. Design je, jak jsme od firmy AEG zvyklí, velmi nápaditý a zajímavý. Za nás jde o velmi dobrou volbu do každé domácnosti, snad jen větší rodiny mohou mít s kapacitou pouze 6 kg trochu problém.

Zjistit aktuální cenu

Parametry:

 • Hlučnost při odstřeďování: 77 dB
 • Hlučnost při praní: 47 dB
 • Rozměry – výška: 89 cm
 • Rozměry – šířka: 40 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 65 kg
 • Maximální náplň: 6 kg
 • Objem bubnu:
 • Typ dveří: plast

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *