Pračka AEG Lavamat 85470SL : Recenze

AEG Lavamat 85470SL

AEG Lavamat 85470SL
9.1

Kvalita praní

9.0 /10

Hlučnost

9.8 /10

Spotřeba

9.5 /10

Cena/výkon

8.0 /10

Výhody

 • Technologie Silent System
 • Intuitivní a snadné ovládání
 • Energetická třída A+++
 • Možnost zkrácení doby praní

Nevýhody

 • Nepoddájná hadice
 • Málo obsáhlý a nepřehledný manuál
 • Vyšší cena

Zjistit aktuální cenu

Pračky jsou dnes asi nejtypičtějšími spotřebiči v domácnostech. Život nám ulehčují už téměř 200 let a těžko si v dnešní době představovat, jaké to bylo, když pračky vlastnila jen elita a ostatní museli prát jednou za čas u potoka. Ty časy jsou naštěstí už dávno pryč a takového pomocníka má doma už téměř každý. S tím souvisí také výrazný konkurenční boj na trhu. V posledních letech se totiž více než předtím výrobci předbíhají ve funkcích a technologiích s cílem oslovit co největší množství zákazníků. Běžní potenciální uživatelé však nemají šanci zorientovat se sami v tolika parametrech a číslech. Proto jsme se rozhodli vám pomoct a vytvořit hodnocení těch nejkvalitnějších a nejprodávanějších praček na trhu. Dalším modelem, který vám v rámci našich stránek představíme, je pračka AEG Lavamat 85470SL.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Provedení

Model AEG Lavamat 85470SL patří do řady praček s předním plněním. Je úzká a veskrze moderní. Její celkový design je slušivý a zdatně kombinuje bílou barvu s kovovými pruhy kolem dvířek a kolem displeje. Toto oživení jejího vzhledu se nám velmi líbí. Pro běžného zákazníka ale není tolik rozhodující, jak pračka vypadá, ale co má uvnitř. Pojďme tedy dál. Mezi hlavní přednosti tohoto spotřebiče patří objemný buben, který je schopen naráz vyprat 6,5 kilogramu prádla. Všechny AEG pračky, včetně této námi recenzované, mají navržený jemný buben ProTex, který je speciálně vytvořený právě tak, aby poskytoval vašemu prádlu co nejlepší péči. Jemné vodní trysky prádlo během praní nadzvedávají a chrání, navíc větší množství otvorů snižuje tření látky, čímž se lépe zachovává tvar a vzorek oblečení jak během praní, tak i během ždímání.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Kromě toho disponuje pračka invertorovým motorem, který je nejen velmi rychlý, ale také mimořádně tichý. Je podstatným vylepšením klasického motoru, který musí přenášet elektřinu na rotor pomocí přenašečů. Invertorový motor je řízený přímo elektricky a dochází tak k přímé a plynulé regulaci výkonu. Díky tomu dosahuje tento spotřebič skvělé výsledky při minimální spotřebě energie a navíc v tichosti. Co svědčí o důvěře výrobců v něj je také fakt, že se na motor vztahuje desetiletá záruka. Dalším komponentem v pračce je její nádrž. Ta je většinou jednou z nejchoulostivějších součástek. Příznivě proto kvitujeme, že pračka AEG Lavamat 85470SL má nádrž z velmi kvalitního Carboranu. Tento chemicky velmi odolný materiál nerezaví, je recyklovatelný a tlumí hlučnost i vibrace. Co také oceňujeme, je Eco ventil zabudovaný v odtoku, který zabraňuje úniku pracího prášku spolu s vodou.

Ovládání pračky je jednoduché a intuitivní. V podstatě při jakémkoliv programu máte možnost každý parametr dodatečně upravit. Délka cyklu se pak automaticky přepočítá a nastaví podle vašich nároků. Automaticky se upravuje i v průběhu praní podle okolností. Výhodou je také tlačítko pauzy. u některých praček totiž nelze po zapnutí cyklus nijak přerušit a otevřít dvířka během programu. Tady to jde. Pokud bude v bubnu méně vody a hladina bude nižší než spodní úroveň dvířek, můžete je bez problémů při přerušení praní otevřít, udělat co je potřeba, zase zavřít a pokračovat v praní.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Nevýhodu vidíme v délce přívodové hadice a elektrického kabelu. To je bohužel u problém u většiny praček. Pokud máte vývod a elektrickou zásuvku dál od pračky, je vhodné koupit si zvlášť delší kus nebo hadici nadstavit. Je taky potřeba počítat s tím, že hadice je sice pevná a odolná, ale také v důsledku toho špatně tvarovatelná. Pokud se tedy budete snažit umístit pračku do menší koupelny natěsno, budete mít problém. Co nám připadá špatně udělané je také manuál. Obsahuje málo informací o programech nebo o některých funkcích, místy může někomu připadat zmatený. Tady od nás má tedy pračka AEG Lavamat 85470SL mínus.

Spotřeba a zpracování

Co říci ke spotřebě? Pračka AEG Lavamat 85470SL patří do energetické třídy A+++, což znamená, že je o 32 % úspornější než standardní pračky třídy A. V důsledku nízké spotřeby energií se však programy vyznačují poněkud delší dobou praní. To však nemusí být vždycky jen nevýhoda. Pokud jde o spotřebu vody, ta se v ročním průměru šplhá na nějakých 9500 litrů ročně. To je o něco více než je u praček běžné a souvisí to právě s poněkud delšími programy.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Z hlediska intenzity odstřeďování ji však můžeme opět hodnotit velmi dobře. Je schopna ždímat až při 1400 otáčkách za minutu, přičemž u většiny programů jde manuálně nastavit v řadě 600-800-1000-1200-1400 otáček za minutu. Intenzitu ždímání tak můžete snadno ovlivnit. V důsledku maximálních otáček ji řadíme do třídy B odstřeďování. To znamená, že po vyždímání zůstane v prádle jen 45 až 54 % zbytkové vody. Samotné praní je pak velmi kvalitní a spotřebič se tedy řadí do kategorie A kvality praní.

Tak jako většina praček této třídy, i model AEG Lavamat 85470SL vám nabízí regulaci spotřeby vody. Samozřejmostí je také přítomnost množstevní automatiky OptiSense. Její kouzlo spočívá v automatickém upravování výkonu a spotřeby vody podle typu a množství prádla. Díky této technologii ušetříte na nákladech ještě víc. Stejně tak je pro dnešní pračky naprostým základem funkce odloženého startu. Využívá ji pro její užitečnost velké množství uživatelů, je totiž pro dnešní dobu přímo zlatá. Pokud víte, že celý den nebudete doma, ale potřebujete mít večer vyprané prádlo, pak se vám vyplatí posunout start praní tak, aby cyklus skončil ve chvíli, kdy dorazíte domů. Prádlo bude čisté, ale nebude zatuchlé po celodenním válení se v pračce.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt AEG silent System

Jako vynikající hodnotíme u pračky AEG Lavamat 85470SL hlučnost. Při praní dosahuje téměř neuvěřitelných 49 dB, díky čemuž patří mezi nadprůměrně tiché pračky. Pravda, při odstřeďování generuje zvuk o intenzitě 75 dB, což není nejméně, musíme si ale uvědomit, že jde o zvuk při maximálních otáčkách, které jsou velmi vysoké a které můžete snadno zredukovat. Takto nízká hlučnost je důsledkem několika technologií. Kromě již popisovaného Invertor motoru disponuje pračka také technologií Silent System, díky kterému můžete téměř bez hluku v noci prát, aniž by vás spotřebič rušil ze spaní. Navíc je pračka vybavena izolačními vrstvami, které tlumí vibrace.

Programy

Pračka AEG Lavamat 85470SL vám nabízí ve své programové sadě celkem 16 základních pracích cyklů, které zajistí profesionální péči o všechny druhy materiálů a tkanin. Samozřejmostí jsou zde programy, jako Bavlna, Syntetika, či Jemné prádlo. Kromě základního pracího cyklu si snadno můžete zvolit i rozšířený program pomocí několika přidavných funkcí.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

V rámci programů si můžete zvolit funkci úspora času, díky které zkrátíte dobu praní, někdy i velmi výrazně. V případě, že máte doma někoho s citlivou pokožkou nebo alergií na prací prostředek či aviváž, stačí zvolit možnost Extra máchání. Pračka se pak postará o důkladné vymití prášku z vašeho oblečení, které pak bude šetrnější k dětské i k alergické pokožce. Další přídavnou funkcí je předpírka. Tato možnost praní jde čím dál víc do pozadí, protože pračky jsou schopné prádlo vyprat i bez ní, nicméně někdy se může hodit. Skvělou vlastností, která bohužel stále není u praček samozřejmostí, je také možnost nastavení rychlosti odstřeďování. V případě pračky AEG Lavamat 85470SL si ovšem intenzitu ždímání zvolit můžete. Nejlépe podle citlivosti vlákem. Tato pračka je totiž velmi přizpůsobivá a snadno bude odpovídat vašim potřebám.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Programy

 • Bavlna
 • Džíny
 • Máchání
 • Závěsy
 • Odstřeďování
 • Vypouštění
 • Antialergický
 • Peřiny
 • Vlna plus
 • Jemné
 • Syntetika – jednoduché žehlení
 • Syntetické
 • Extra tichý
 • Bavlna ekonomický
 • Rychlý intenzivní
 • Rychlý 20-minutový 3 kg
 • Super Eco 15

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt AEG Lavamat 85470SL

Finální verdikt

Pračka AEG Lavamat 85470SL patří do vyšší cenové kategorie, takže v Česku není až tolik populární, jako levnější modely. A to i přes skvělou kombinaci programů, technologií (jako je třeba Silent System) nebo bubnu ProTex. Pračku bychom hodnotili velmi kladně, protože přináši uživateli špičkové hodnoty svých parametrů, výborné a užitečné funkce a na rozdíl od jiných se snadno přizpůsobí. Navíc třeba inovativní motor Invertor (s desetiletou zárukou) nebo antialergický program stále nejsou na trhu obvyklé. Podle nás se tedy hodí tento model doporučit, ať už pro kvalitu praní, ždímání nebo velmi tichý provoz a myslíme si, že se zcela jistě vyplatí si za něj připlatit.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 49 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 75 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 45 cm
 • Hmotnost: 64 kg
 • Maximální náplň: 6,5 kg
 • Objem bubnu: 45 l
 • Typ dveří: sklo

2 komentáře: „Pračka AEG Lavamat 85470SL : Recenze

 • 17.5.2018 (11:47)
  Permalink

  Tato pračka mě zklamala.Od samého začátku, není schopna vyždímat polštář welpur, protože je nacucaný a nejde asi váhově rozložit.Dám dva a neporadí si se ždímání.Točí, váží a vždy vypne jako, že je hotovo a polštáře jsou nacucané.Pračka pořád váží, přetáčí, začne na sekundu točit a pak si to rozmyslí a zase váží a odsává a nic!Drahý špás.

  Reagovat
  • 15.11.2018 (15:29)
   Permalink

   Dobrý den,
   mrzí nás, že Vás pračka zklamala, přesto děkujeme za hodnocení 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *