Pračka AEG Lavamat 69682VFLC : Recenze

AEG Lavamat 69682VFLC

AEG Lavamat 69682VFLC
9.3

Kvalita praní

9.2 /10

Hlučnost

9.4 /10

Spotřeba

9.6 /10

Cena/výkon

9.1 /10

Výhody

 • Energetická třída A+++
 • AquaControl napouštěcí hadice
 • Technologie Fuzzy Logic
 • Technologie AutoSense

Nevýhody

 • Spotřeba vody nepatří k nejlepším
 • Malý počet programů

Zjistit aktuální cenu

Kde by byla moderní společnost bez praček? Napadlo vás někdy zeptat se na tohle sami sebe? Naše drahé polovičky by byly udřené od praní, musely by všechno oblečení prát v ruce a strávily tím neskutečné množství času, které jinak mohou věnovat odpočinku. Není tedy lepší, když je téměř v každé domácnosti automatická pračka, která tento problém řeší? Ale protože není pračka jako pračka, některé jsou lepší, jiné horší a ne každá se vyplatí, připravili jsme si pro vás několik recenzí, které vám mají pomoct. A dnes jsme si za předmět recenze zvolili pračku AEG Lavamat 69682VFLC.

Provedení

Pračka AEG Lavamat 69682VFLC rozhodně nevynikne nějakým extra promyšleným designem, když si ji ale prohlédnete pořádně, seznáte, že určitě nevypadá zle. V bílém provedení ji oživuje nerezový rám dvířek a madlo, středně velký ovládací panel jí pak dodává na zajímavosti. Jde o volně stojící pračku s předním plněním, rozměry jsou postupně 85 centimetrů na výšku, 60 centimetrů na šířku a 52 centimetrů do hloubky. Když už jsme u těch rozměrů, hmotnost pračky je 60 kilogramů, takže počítejte s tím, že při stěhování se pořádně zapotíte.

Dvířka jsou prosklená, v čemž vidíme velkou výhodu. Našemu estetickému smyslu se příliš nezamlouvá výrazné madlo dveří, ale to je na vkusu každého uživatele, někoho možná zaujme. Dvířka jsou navíc mimořádně velká, což usnadňuje vkládání a vyndávání prádla. V pohodě a bez zbytečné námahy se dvířky dají dovnitř vložit i polštáře, deky nebo bundy. Obdobně velký je buben, jehož objem činí 48 litrů. Kromě bubnu najdete uvnitř pračky také carboranovou nádrž (materiál vzniklý spojením uhlovodíků a boru, velmi odolný a vynikající dlouhou životností) a speciální Invertor motor. Ten nepoužívá pro přenos energie uhlíky, čímž je jednak zvýšena jeho výdrž a jednak snížena hlučnost. Záruka na tento motor je společností AEG poskytována na deset let, což ukazuje, že výrobce mu opravdu věří.

Protože ne každý má v koupelně dokonale rovnou zem, přidal výrobce této pračce 4 nastavitelné nožičky, kterými lze nerovnost napravit. Nechybí LCD displej, který vám dává přehled o programech a o tom, kolik času zbývá, než skončí cyklus. Stejně jako tento ovládací prvek určitě oceníte speciální napouštěcí hadici se systémem AquaControl. Ta chrání vaši koupelnu před škodami způsobenými únikem vody. Dojde-li v pračce k poruše, přeruší bezpečnostní ventil přívod vody a zároveň se zapne vyprazdňovací čerpadlo. Délka napouštěcí hadice je 130 centimetrů, délka té vypouštěcí je 145 centimetrů, to je dost na to, abyste pohodlně dosáhli od pračky k přívodu i k odpadu.

Spotřeba a zpracování

Po stránce spotřeby, která asi většinu lidí zajímá nejvíce, patří pračka AEG Lavamat 69682VFLC mezi ty nejúspornější na trhu. Řadí se k energetické třídě A+++, což je nejvyšší možná hodnota. Průměrná roční spotřeba pak činí 190 kWh, což je velmi dobré číslo. Peněženku vám potají určitě vysávat nebude. Spotřeba vody už je o něco horší, ta činí 9999 litrů za rok (počítá se při praní na běžném programu pro bavlnu). Kapacita bubnu je 8 kilogramů, což v pohodě postačí i pro větší domácnost.

Z hlediska kvality praní jsou důležité dva údaje, které vyčtete z energetického štítku. Těmi je účinnost praní (která je v dnešní době u všech praček povinně A) a účinnost odstřeďování (respektive kolik vlhkosti zbude po odstřeďování v prádle). Účinnost praní odpovídá zákonem stanovenému limitu, účinnost odstřeďování je A, to znamená, že v prádle zůstane méně než 45 % vody. Hluk, který je generován, tomu odpovídá – 78 decibelů (při odstřeďování je ale taková hlučnost normální). Při praní je výsledek podstatně lepší, jen 51 decibelů, díky čemuž patří pračka mezi nejtišší na trhu. Tak velký rozdíl je daný tím, že při maximálním výkonu při odstřeďování může přístroj dosáhnout až 1600 otáček, což se na intenzitě zvuku zákonitě musí projevit.

Z funkcí, kterými pračka disponuje, je třeba jmenovat především technologii AutoSense. Ta automaticky upraví čas a spotřebu vody a elektrické energie podle náplně pračky – čtvrtinová, poloviční, tříčtvrtinová nebo maximální – zajišťuje se tak optimální péče o prádlo a zároveň se zamezuje plýtvání. Velmi šikovný je také systém inteligentního praní Fuzzy Logic, díky němuž se prádlo v pračce automaticky zváží. Opět tímto způsobem dojde k zajištění ideálního výkonu. Z dalších funkcí pak nemůže chybět funkce odloženého startu, která vám umožní praní naplánovat a spustit i v době, kdy nemáte přístup k pračce, nebo dětský bezpečnostní zámek (aby si vaše děti nemohly skrze zapnutou pračku ublížit).

Dále pračka disponuje inteligentním dávkovačem pracího prostředku PowerJet, který zajišťuje využití veškerého pracího prostředku a dochází k maximalizaci účinku praní, součástí pračky je také protipěnový systém, který brání nadměrnému pěnění pracího prostředku.

Programy

Pračka AEG Lavamat 69682VFLC disponuje ve své výbavě osmi programy, vypsanými níže. Jde především o programy pro praní bavlny, syntetiky nebo mixu obou. Pro vlnu slouží speciální program Wool Plus, pro choulostivé kousky prádla pak program označený jako Jemné. U každého programu je pak volba pro extra máchání, možnost zvolit si otáčky a teplotu, nebo spustit speciální funkci pro odstranění skvrn. Jinak není u této pračky příliš co rozebírat, programově patří spíše k těm chudším.

Programy

 • Bavlna
 • Bavlna – ekonomický
 • Syntetické
 • Jemné
 • Wool Plus
 • Mini 30
 • Mix 20
 • Snadné žehlení

Finální verdikt

Jak tedy závěrem pračku AEG Lavamat 69682VFLC ohodnotit? Určitě nás zaujal její design. Ten je profesionálně navržený, navíc oceňujeme dvířka zvětšená oproti normálu – manipulace s prádlem je pohodlnější než u jiných modelů, buben je navíc velký a vyniká kapacitou 8 kg. Spotřebou elektrické energie patří pračka mezi ty nejlepší, které nacházíme ve třídě A+++, ovšem spotřeba vody je na pováženou. Hlučnost praní je vynikající, u odstřeďování je to sice o stupínek horší, ale s tím je u těchto spotřebičů potřeba počítat. Účinnost praní zvyšují technologie AutoSense, systém inteligentního praní Fuzzy Logic nebo dávkovač pracího prostředku PowerJet. Programová výbava pračky je sice slabší, ale pro méně náročné uživatele plně dostačující. Navíc určitou variabilitu vám dává, že programům lze nastavit možnost máchání, otáčky nebo teplotu.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 51 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 78 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 52 cm
 • Hmotnost: 60 kg
 • Maximální náplň: 8 kg
 • Objem bubnu: 48 l
 • Typ dveří: Sklo

1 komentář: „Pračka AEG Lavamat 69682VFLC : Recenze

 • 4.12.2017 (19:44)
  Permalink

  Prosím o radu, nemůžu dohledat odložení startu na typu 69682VFLC
  Moc děkuji za odpověď.
  Michaela Weise

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *