Pračka a sušička Bosch WVH 30542 EU : Recenze

Bosch WVH 30542 EU

Bosch WVH 30542 EU
8.9

Kvalita praní

9.0 /10

Hlučnost

9.5 /10

Spotřeba

8.5 /10

Cena/výkon

8.5 /10

Výhody

 • Kombinace se sušičkou
 • Nízká spotřeba vody
 • Tichý provoz

Nevýhody

 • Hmotnostně velmi těžká
 • Potenciální poruchovost

Zjistit aktuální cenu

Pračky jsou dnes považované za standard, který nesmí chybět v žádné domácnosti. Ostatně, zkuste si na chvíli představit, že byste jednou za měsíc museli prát prádlo ve studeném potoce, jako to kdysi dělaly naše prababičky. Není to moc příjemná představa, že? Dnes je to naštěstí dávno pryč a přesycený trh vám nabízí obrovské množství spotřebičů. Navíc technologie, kterými výrobci své produkty vybavují, se neustále mění, rozvíjejí a je velmi těžké se v nich vyznat. To ostatně platí i pro zdánlivou změť čísel na energetickém štítku. Proto jsme tu pro vás my. Připravili jsme si souhrn těch nejdůležitějších TOP praček na českém trhu a také jejich srovnání. Ta, kterou se budeme zabývat dnes, patří mezi pračky kombinované se sušičkou. Je to jeden z nejnovějších modelů, pračka 2 v 1 Bosch WVH 30542 EU.

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

Provedení

Jak jsme již řekli, pračka Bosch WVH 30542 EU je kombinovaná se sušičkou. O těchto spotřebičích obecně jsme se rozepsali na úvodní stránce, pokud vás tedy zajímá o těchto modelech více, můžete se podívat také tam. Na tomto místě bychom se spíše věnovali vlastnostem samotné pračky. Můžeme si hned na úvod říct, že se vyznačuje velmi dobrými rozměry a pěkným vzhledem. Většinu z vás však bude daleko více zajímat, co se skrývá pod jejím pláštěm, pojďme se jí tedy podívat na zoubek. Díky motoru Eco Silence Drive je provoz spotřebiče efektivní a zároveň tichý. V případě inovativního bezkomutátorového motoru nedochází ke tření uhlíků, čímž je zajištěno plynulejší fungování a delší životnost.

Její buben se vyznačuje pěknými rozměry, řečí čísel je jeho objem 56 litrů a kapacita 7 kilogramů suchého prádla. To jsou velmi dobré parametry. Škoda jen toho, že sušička má kapacitu pouze poloviční. Při sušení do ní lze vložit maximálně čtyři kilogramy prádla. Mnohem zajímavější je ale jeho struktura. Nerezový buben VarioDrum umožňuje díky jedinečné struktuře prolisů a asymetrických unašečů velmi šetrné a přesto intenzivní praní. Při zvolení jemných pracích programů se ploché strany prolisů a asymetrických unašečů postarají o šetrné pohyby prádla v bubnu. Při zvolení standardních programů je prádlo pomocí otáčení bubnu vedeno po spádových stranách unašečů a prolisů. Tak dosáhnete intenzivnějšího praní a odstranění i těch nezákeřnějších skvrn.

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

Mnoho uživatelů se však bojí nechat pračku samotnou a v průběhu praní se vzdálit z domu. S pračkou Bosch WVH 30542 EU však máte jistotu, že provoz spotřebiče bude skutečně bezpečný. Díky systému AquaStop totiž v případě poruchy nedojde k vytopení domácnosti. Tato technologie se skládá ze speciální dvouplášťové přívodové hadice, bezpečnostního ventilu a plovákového spínače. V případě, že vám pračka začne téct, se přívod vody automaticky zastaví. Užitečná vlastnost, která vás ušetří nepříjemných překvapení a problémů.

Pračka disponuje také LED displejem s dotykovými tlačítky Start a Pauza s Re-load funkcí. Jde o možnost doplnění prádla do pračky během praní. Je ideální volbou, pokud jste v průběhu praní našli zašantročený kousek prádla a chcete ho do bubnu dodatečně přidat. Na přehledném displeji najdete také ukazatel spotřeby vody a energie. Tímto způsobem je možné sledovat, kontrolovat i regulovat všechno, co uznáte za vhodné.

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

Spotřeba a zpracování

Kombinovaná pračka Bosch WVH 30542 EU se řadí do energetické třídy A. Na pračku to není moc dobré, z hlediska sušení se jedná o lepší průměr. Výjimečná je z hlediska odstřeďování, je totiž schopna ždímat s intenzitou až 1500 otáček za minutu. Při některých programech si takto můžete počet otáček zvolit a to od 400 až po maximum. Do průměru bychom pračku zařadili také z hlediska spotřeby vody. Co je naopak velmi dobré, je hlučnost pračky. Při praní dosahuje naprosto vynikajících 46 decibelů, při odstřeďování je to o něco horší, nicméně mezi pračkami není ani 74 decibelů nijak špatných. Vděčí za to jak dobré izolaci, tak i AntiVibration Designu. Boční panely jsou totiž zdobeny kruhovitými strukturami, které zajišťují větší stabilitu a snižují vibrace způsobené otáčením bubnu.

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

Díky systému Antistain je detekovaných a odstraněných 16 nejběžnějších typů skvrn. Patří sem například skvrny od tuku, oleje, vína, trávy nebo od krve. Proto si můžete být jistí, že po vyprání bude vaše prádlo zářivě čisté i bez předpírky. Aby byl efekt ještě lepší, doporučujeme využít také aktivní kyslík nebo jiné odstraňovače skvrn.

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

Tato kombinovaná pračka patří mezi jedny z mála, které při sušení nechladí vodou, ale vzduchem. Díky technologii AirCondensation má pračka Bosch WVH 30542 EU extrémně nízkou spotřebu vody. Levnější modely využívají na jedno praní se sušením v průměru 120 litrů vody, tato pouze 57 litrů.

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

Bez pravidelného čištění kondenzátoru dochází ke snížení účinnosti sušení, přičemž spotřeba energie vzrůstá. Kombinovaná pračka a sušička Bosch WVH 30542 EU má v sobě naštěstí zabudovaný samočistící kondenzátor, který vám ulehčí práci se svým čištěním. Tím se zachovává kvalita vašeho prádla a šetří se tak čas i životní prostředí. U dnešních praček je naprosto běžná také funkce Odloženého startu. Rozhodně to není zbytečné, jak by si někdo mohl myslet, naopak. V dnešní uspěchané době ji zcela jistě oceníte, třeba když budete chtít prát prádlo v době, kdy půjdete do práce. Aby vám prádlo přes den nezatuchlo uzavřené ve vlhké pračce, můžete start nastavit tak, aby cyklus skončil ve stejnou chvíli, kdy přijdete z práce.

Programy

Tato kombinovaná pračka vám nabízí celou řadu speciálních programů, jako je třeba Hedvábí, Extra krátký 15′, nebo Automatické odstranění vláken a žmolků. Tato pračka se navíc řadí mezi pračky VarioPerfect, což znamená, že si praní můžete snadno přizpůsobit. Stačí si pohrát s nastavením programů. Právě na některé z nich bychom se rádi podívali blíže, protože se u praček běžně nevyskytují. Začněme programem AlergiePlus. Je skvělý pro jakékoliv prádlo, které přijde do přímého kontaktu s pokožkou. Speciálně navržený prací cyklus, delší fáze ohřevu a doplňující máchání snižují množství alergenů ve vláknech (tedy pylových částic, zvířecích chlupů nebo roztočů). Právě za tento program byla společnosti Bosch udělena pečeť kvality ECARF. To znamená, že program je ideální pro alergiky, ale zároveň je ohleduplný ke tkaninám.

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

V případě, že perete rifle nebo jiné hrubší textilie, je vhodné použít intenzivnější máchání, aby se odstranily všechny zbytky pracího prostředku a aviváže. Právě proto pračka obsahuje funkci dodatečného máchání. Stejně tak je intenzivnější i samotné praní. Naopak, pokud máte doma choulostivé materiály, ideálním programem je třeba Vlna nebo Ruční praní. Aby si vlna udržela svůj tvar, intenzita ždímání je pouze 27 otáček za minutu. Pro porovnání, běžné pračky jsou k prádlu méně šetrné, většinou odstřeďují rychlostí 50 otáček za minutu. Tento program ale využívá pouze mírné pohyby bubnu s vhodnými přestávkami.

Líbí se nám ale i další prací programy, jako je třeba funkce Oživení prádla, nebo Noční praní. Ta první velmi rychle osvěží vaše čisté, ale zatuchlé prádlo, ta druhá zase sníží otáčky při ždímání, takže nebudete v noci rušit praním ani sousedy, ani sebe. Docela zajímavý je také cyklus Sport a Fitness, který slouží pro praní sportovních oděvů a textilií z mikrovláken. Je sice určený pouze pro dva kilogramy prádla, nicméně to bude vyprané při teplotě 40°C aby se vlákna nepoškodily. Tomu je přizpůsobena také rychlost odstřeďování, osm set otáček za minutu.

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

Programy

 • Vlna/ruční praní
 • AlergiePlus
 • Sport/Fitness
 • Noční praní
 • VarioPerfect
 • Máchání
 • Odstřeďování
 • Rychlý
 • Odstraňovač přebytečných vláken a žmolků
 • Odčerpávání
 • Hedvábí/jemný
 • Extra krátký 15´
 • Refresh

Pracka-Bosch-WVH-30542-EU

Finální verdikt

Ať už preferujete rychlost nebo úsporu energie, kvalitní německé technologie společnosti Bosch vám umožní přizpůsobit praní zcela vašim představám. Uživatelé zcela jistě ocení hlavně velké možnosti úpravy pracích programu, samozřejmě při všech informacích o jejich průběhu. Navíc, vzhledem ke kombinaci se sušičkou nezabere v domácnosti moc místa a pokud si chcete vyzkoušet něco jiného než obyčejnou pračku a mít prádlo vyprané i usušené za méně než čtyři hodiny, můžeme vám ji vřele doporučit. Je ale potřeba mít informace také o nevýhodách této kombinované pračky Bosch WVH 30542 EU. Kromě vyšší hmotnosti (pračka váží 95 kilogramů) může být problémem i potenciální poruchovost, typická pro kombinované spotřebiče.

Zjistit aktuální cenu

Parametry

 • Hlučnost při praní: 46 dB
 • Hlučnost při odstřeďování: 74 dB
 • Rozměry – výška: 84,8 cm
 • Rozměry – šířka: 59,8 cm
 • Rozměry – hloubka: 59 cm
 • Hmotnost: 91 kg
 • Maximální náplň: 7 kg
 • Objem bubnu: 56 l
 • Typ dveří: sklo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *